Yabancıya konut satışında rekor kırıldı!

Yabancıya konut satışında rekor kırıldı!Mart ayı konut satış rakamları açıklandı.  Konut satış rakamlarını değerlendiren Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, kent genelinde yabancıya konut satışında Mart ayı rekorunun kırıldığını dile getirdi. 


2021 Mart ayı konut satış rakamları açıklandı. Birgün'de yer alan habere göre; bu dönemde 111 bin 241 konut satışı gerçekleşti. Ayrıca bu dönemde yabancıya 4 bin 248 konut satıldı.

Konut satış rakamlarını değerlendiren Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, yılın ilk 2 ayında konut satışlarında ciddi bir düşüş yaşandığını ancak Mart ayında satışların toparlandığını dile getirdi.

Yabancıya konut satışında rekor kırıldı!

Başkan Çetin açıklamasında şunları söyledi: 

“Pandemi süreci ile birlikte yaşanan ekonomik dalgalanma, geleceğe ilişkin belirsizlik, halkın alım gücündeki düşüş ve faiz oranlarındaki yüksek seyir konut satışı üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Üretici ise yükselen girdi maliyetlerini konut fiyatlarına yansıtamamış durumda. Önümüzdeki süreçte sektör üzerindeki maliyet baskısını azaltacak adımların atılması büyük önem taşıyor.Yabancıya konut satışı verilerinde ise Antalya öne çıkmaya devam ediyor. Türkiye genelinde yabancıya satılan her 5 konuttan birisi Antalya’da satılıyor. Yabancıya konut satışında İstanbul’un ardından ikinci sıradaki kentimizin cazibesi, pandemi sürecinde de konut yatırımı yapmak, Antalya’da yaşamak isteyen yabancıları çekti. Türkiye genelinde Mart ayında yabancıya konut satışı geçen yıla göre yüzde 40 artış göstererek 4248 oldu. Bunun 889 adedi Antalya’da satıldı ve böylece geçen yıla göre yüzde 52,2 lik artış yaşandı.”

2021 Mart'ta 111 bin 241 konut satıldı!