Yabancıya konut satışında tarihi zirve!

Yabancıya konut satışında tarihi zirve!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan resmi rakamlara göre, Eylül 2021’de toplamda 147 bin 143 adet konut satıldı. Yabancıya konut satışları aylık 6 bin 630 adet ile tarihi zirveyi gördü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), merakla beklenen Eylül ayına ilişkin konut satış rakamlarını resmen açıkladı. Açıklanan resmi rakamlara göre, Eylül 2021’de toplamda 147 bin 143 adet konut satıldı. Yabancıya konut satışları aylık 6 bin 630 adet ile tarihi zirveyi gördü. 

Yabancıya konut satışında tarihi zirve!

Konut satışlarıyla ilgili önemli açıklamalar yapan  Akyapı kurucu ortağı Hüseyin Dinçel, “147 bin 143 adetlik konut satışı ile Eylül 2021 bu yılın en yüksek satışının yapıldığı ay oldu. Bu rakam aynı zamanda geçen yıl uygulanan kredi kampanyasının sonlanmasının ardından son bir yılda ulaşılan en yüksek konut satış adedi oldu. Konut kredisi oranlarının ortalama yüzde 1.50 seviyesinde olmasına rağmen en yüksek konut satış adetlerine ulaşılması, konuta olan talebin çok canlı olduğunu gösteriyor. Şu anda peşin ve senetli alımlar ön planda. Yükselen kur, altın gibi yatırım araçlarından karını realize edenler, kredi kullanmadan ev alıyor. Merkez Bankası'nın faiz indiriminin konut kredisi oranlarına da yansımasıyla önümüzdeki aylarda kredi kullanımının da artacağını, ipotekli satışlardaki artışla birlikte tüm satışlarda yükselişin devam edeceğini öngörüyoruz" şeklinde konuştu.

Yabancıya konut satışında tarihi zirve!

YABANCIYA KONUT SATIŞINDA ARTIŞ


Eylül 2021 rakamlarında yabancıya konut satışında tarihi bir ay yaşandığını söyleyen Dinçel, "2018 Ekim'de 6 bin 276 adetle yabancıya gerçekleştirilen konutta tarihi zirve görülmüştü. Eylül ayında da 6 bin 630 konut yabancıya satıldı ve tarihi zirvenin yenilendi." dedi. Dinçel sözlerini şu şekilde tamamladı:  "Bu yıl yabancıya satışta yeni rekorlar bekliyoruz. Yabancının Türkiye ilgisi çok yüksek. Ocak-Eylül döneminde de yüzde 43,2 artışla 37 bin 479 konut yabancıya satıldı. Yıl sonuna kadar yapılacak satışların artarak devam etmesini, böylelikle 2019 yılındaki 45 bin adetlik zirvenin geçilerek yeni bir rekorun kırılmasını bekliyoruz." 

Yabancıya konut satışında tarihi zirve!

2021 Eylül'de 147 bin 143 konut satıldı!