Yalova'da devre mülk dolandırıcılığı iddiasıyla 52 sanık hakkında dava açıldı!

Yalova'da devre mülk dolandırıcılığı iddiasıyla 52 sanık hakkında dava açıldı!


Yalova'da 107 kişinin devre mülk dolandırıcılığı ile mağdur olduğu iddiasıyla 5'i tutuklu toplam 52 sanık hakkında dava açıldı.


Yalova'da 107 kişinin devre mülk dolandırıcılığı ile mağdur olduğu iddiasıyla 5'i tutuklu 52 sanık hakkında dava açıldı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Yalova Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Hazırlanan iddianamede, Armutlu ve Çınarcık ilçelerindeki alanlarda termal kaynak varmış gibi gösterilerek maketler üzerinde tanıtılan projeleri satan sanıkların hiyerarşik faaliyet yürüttüklerinin belirlendiği bildirildi.

Ayrıca iddianamede, çoğunluğu İstanbul'da yaşayan mağdurlara ulaşan sanıkların, bu kişileri otobüslerle Yalova'ya getirerek proje yeri olarak bazı bölgeleri gösterdikleri bildirildi.

Sanıkların her bir mağdur için "nitelikli dolandırıcılık" ile "suç örgütü kurmak ve üye olmak" suçlarından 18'er yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen davanın görülmesine önümüzdeki günlerde başlanacak.

Davacıların avukatlarından Merve Ceren Aydınalp, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2016'dan itibaren kendilerine çok sayıda mağdurun başvurduğunu belirtti.

Yalova

İmzalanan devre mülk sözleşmelerinin usule aykırı olduğunu tespit ettiklerini fakat açtıkları davaları kazanmalarına rağmen tahsilat yapabilecek muhatap bulamadıklarını belirten Aydınalp, bunun üzerine mağdurlar tarafından suç duyurusunda bulunulduğunu belirtti.

Yargılama sonucunda mağduriyetlerin giderileceğini ümit ettiklerini belirten Aydınalp, "Mağdurlar fotoğraf ve maketlerden alım yapmış ancak gösterilen görseller, müşterilere satışı yapılanlar değil. Savcılığın da hiyerarşik yapıya mensup olduğunu düşündüğü şahıslar, henüz daha yapımına dahi başlamadıkları yerleri göstererek bunlar üzerinden satış yapıp ödeme alıyorlar." dedi.