09 / 08 / 2022

Yapı malzemelerinde ihracatın liderleri Akçansa ve Çimsa!

Yapı malzemelerinde ihracatın liderleri Akçansa ve Çimsa!

Akçansa ve Çimsa’nın 2019'daki ihracat performansları, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği tarafından ödüllendirildi.Sabancı Topluluğu şirketleri Akçansa ve Çimsa’nın 2019'daki ihracat performansları, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği tarafından ödüllendirildi.

Sabancı Holding tarafından yapılan açıklamaya göre, çimento ve klinkerde Türkiye’nin en büyük 5 ihracatçısı arasındaki şirketlerin başarısı, Sabancı Topluluğu’nun ülke ekonomisine yönelik katkısını ortaya koydu. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Birlik tarafından gerçekleştirilen 2019 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni’nde, başarıları tescil edilen şirketlerden Çimsa geçen sene gerçekleştirdiği ihracatla bir defa daha çimento sektörünün en fazla ihracat yapan firması olarak çimento sektöründe birincilik ödülüne layık görüldü.

İhracatta yurt dışı satışlarını önceki seneye oranla yüzde 94 artıran ve sektörün üzerinde bir performans sergileyen Akçansa, "ihracatta en yüksek artış gösteren" firmalar arasına ismini yazdırdı. Söz konusu araştırmada Akçansa Türkiye’nin en çok klinker ihracatı yapan şirketi olarak da birincilik ödülünün sahibi oldu. 

- “Türkiye’nin toplam çimento ihracatının yüzde 30’u Sabancı’dan” 

Yapılan açıklamada görüşleri yer alan Sabancı Holding Yapı Malzemeleri Grup Başkanı Dr.Tamer Saka, ülke ekonomisine sundukları katkıların böylesine önemli bir organizasyonda ödüllendirilmesinden büyük gurur ve mutluluk duyduklarını belirtti.

Geçen sene, Türkiye’nin toplam çimento ihracatının yüzde 30’unu tek başına Sabancı Holding Yapı Malzemeleri Grubu şirketlerinin gerçekleştirdiğini dile getiren Saka, "Ama hala önümüzde uzun bir yol var. Ülkemiz ekonomisinin dünyada hak ettiği seviyelere ulaşmasında ve ihracatta konulan hedeflere erişilmesinde çimento ve yapı malzemeleri sektörünün üzerine de önemli bir görev ve sorumluluk düşüyor. Biz de bu vizyonla çalışmalarımıza devam ediyor; bu sektörün lider oyuncularından biri olarak üretmeye, yatırım yapmaya, ihracatla ülkemize katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Sabancı Holding Yapı Malzemeleri Grubu şirketlerimiz özellikle pandemi döneminde özverili üretim faaliyetleri ile çimento sektörünün en yüksek ihracat rakamlarına ulaşmayı başardılar. Grubumuz geçtiğimiz yıl içinde gösterdiğimiz üstün ihracat performansını önümüzdeki yıllarda çok daha yukarı seviyelere taşıyacak; yapı malzemeleri alanındaki küresel gücümüzü pekiştireceğiz." şeklinde konuştu.

 

Çimsa'dan ilk 6 ayda 972 milyon TL'lik ihracat rekoru!