Yarım kalan inşaatlara sigorta çözümü!

Yarım kalan inşaatlara sigorta çözümü!

Özellikle kentsel dönüşüm ile ortaya çıkan bina tamamlama sorunu konut sahiplerini mağdur ediyor. Sigorta firmaları bina tamamlama sigortası ile bu sorunu ortadan kaldırıyor. Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, bina tamamlama sigortası yardımıyla konutzede kavramının tarih olduğunu ve birçok kentsel dönüşüm projesinin sigorta sayesinde bitirildiğini konutların sahiplerine teslim edildiğini dile getirdi. 

Hürriyet'te yer alan habere göre; Ahmet Yaşar, gayrimenkulün yalnızca konut alımı olmadığını yatırım aracı olarak da kullanıldığını söyleyerek geçmiş senelerde teslim edilemeyen konutlar sebebiyle binlerce vatandaşın mağdur olduğunu dile getirdi. Bina tamamlama sigortasının da bu mağduriyetleri engellemek için devreye sokulduğunu anımsatan Yaşar, vatandaşların doğru projeyi ve doğru müteahhidi bulmasının kolay olmadığını, geçmişte yaşanan kötü tecrübelerin de bunu kanıtladığını söyledi. 

Yarım kalan inşaatlara sigorta çözümü!

MÜTEAHHİTLERE DENETİM

Bina tamamlama sigortası ile ev alacakların riskini sigorta şirketine devrettiğini söyleyen Yaşar, “Konut almak isteyen ya da kentsel dönüşüme arsasını vermek isteyen vatandaşın, müteahhide, ‘bana bina tamamlama sigortasını getir, gerisine karışmam’ demesi yeterli. Sigorta şirketi bina tamamlama sigortası yapacağı müteahhidi, finansal olarak teknik kapasitesi yeterli mi, işi bitirebilecek mi, proje doğru bir proje mi inceleyecek. Daha doğrusu müteahhit batar mı batmaz mı, yarı yolda bırakır mı bırakmaz mı bunları inceleyecek. İnceleme sonucu da müteahhit güvenilirse sigorta yapacak, değilse sigortalamayacak. Bir anlamda konut alacak kişi riskini sigorta şirketine devretmiş oluyor” şeklinde konuştu.

Yarım kalan inşaatlara sigorta çözümü!

ZORUNLU OLMALI

Ahmet Yaşar, sigortanın genellikle müteahhitler tarafından yapıldığını, primini de müteahhidin ödediğini söyleyerek “Açıkçası ben 1 milyon, 1.5 milyon liralık bir konut alacaksam cüzi bir miktar prim ödeyerek sigortayı yaptırırım, proje biter mi, bitmez mi diye düşünmek yerine kendimi güvenceye almış olurum. Çünkü müteahhit konutu ya da konutları bitiremezse devreye sigorta şirketi giriyor ya o projeyi bitirip konutları teslim ediyor ya da vatandaşa parasını ödüyor” şeklinde konuştu. Bina tamamlamanın henüz yeni bir sigorta türü olduğuna, buna karşın 70’in üzerinde proje için sigorta yapıldığına değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sigorta sayesinde kentsel dönüşüm projeleri bitti ve konutlar sahiplerine teslim edildi. Bina tamamlama devreye girdiğinden beri artık konutzede diye bir kavram kalmadı. Bugün için bina tamamlama zorunlu bir sigorta değil ama biz projelerde zorunlu hale getirilmesini istiyoruz.”

Konut sigortasında hangi hasarlar teminat altına alınabilir?