Yarın belli oluyor! 2021 asgari ücret ne kadar olacak?

Yarın belli oluyor! 2021 asgari ücret ne kadar olacak?Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021'de geçerli olacak asgari ücretin belirleneceği 4'üncü ve son toplantısını yarın yapacak. Toplantı sonrasında herkesin merak ettiği asgari ücret ne kadar olacak, asgari ücrette zam oranı ne soruları yanıtlanacak. 


Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021'de geçerli olacak asgari ücretin belirleneceği 4'üncü ve son toplantısını yarın yapacak. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, saat 10.30’da toplanacak. Toplantı sonrasında herkesin merak ettiği asgari ücret ne kadar olacak, asgari ücrette zam oranı ne soruları yanıtlanacak. 

Yarın belli oluyor! 2021 asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021'de geçerli olacak asgari ücretin belirleneceği 4. ve son toplantısını yarın düzenliyor.Takvim'de yer alan habere göre; işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, saat 10.30'da toplantı yapmak üzere bir araya gelecek. 

Yarın belli oluyor! 2021 asgari ücret ne kadar olacak?

AZALMA OLMASIN

Toplantıya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlık edecek.

Türkİş, Hak-İş ve DİSK ortak bir açıklama yaparak, yeni yılda geçerli olacak asgari ücretin insan onuruna yaraşır geçinmeyi sağlayacak bir seviyede düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

"Asgari ücret işçilerin aileleriyle birlikte geçimini sağlayacak ücrettir.

Tüm aile bireylerinin hakkı vardır.

Pazarlık konusu edilmemelidir.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunca görev verilen Türkiye İstatistik Kurumu'nca bekar bir işçi için hesaplanan yaşama maliyeti kasım ayı itibarıyla net 2 bin 792 liradır.

Açıklanan bu tutarda aile unsuru yoktur, dikkate alınmamıştır.

Bu ayın gerçekleşecek fiyat artışı ile asgari ücretin geçerli olacağı 2021 yılı muhtemel fiyat artışları da bulunmamaktadır.

Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin, tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline geçmesi sağlanmalıdır."

Yarın belli oluyor! 2021 asgari ücret ne kadar olacak?

KAÇ LİRA OLACAK

Bugüne kadar asgari ücret artışlarında enflasyonun göz önüne alındığı ve 3-5 puan üstünde zam yapıldığı belirleniyor. 

Merkez Bankası'nın son beklenti anketindeki yüzde 14.18'lik enflasyon tahmini göz önüne alındığında yüzde 17.18 ya da yüzde 19.18 artış olabileceği öngörülüyor.

Buna göre net asgari ücret 2 bin 724 ya da 2 bin 770 TL olacak.

Asgari ücret yüzde 19.18 artarsa; Asgari Geçim İndirimi 263-447, işsizlik maaşı ise bin 392-2 bin 784 TL olacak.