Yassıada, dünyaya demokrasi ve özgürlükler mesajı verecek!

Yassıada, dünyaya demokrasi ve özgürlükler mesajı verecek! Yassıada, dünyaya demokrasi ve özgürlükler mesajı verecek!

Yassıada Projesi'ni hazırlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan, "Yassıada'nın yeni yapılanması ile tüm dünyaya demokrasi ve özgürlükler konusunda mesaj verilecek." şeklinde konuştu...


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Anadolu Ajansı'ndan İlyas Gün'e Yassıada'nın Türk milletinin zihnine 1960 darbesi sonrasında girdiğini, adanın tarih boyunca hep politik sürgünlerin uğrak yeri haline geldiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Yassıada Projesi'ni hazırlayan Karaaslan, "İstanbul'da bu adalar 'Hayırsız Adalar' zinciri olarak anılır. Adanın acı tecrübeleri var. 1960 darbesi öncesinde buraya subayların kalması için lojman ve spor tesisleri yapılmış ama bunların 1960 darbesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin en hukuksuz yargılamalarının yapıldığı salonlara ve zindanlara döndüğünü gördük." dedi. 

Karaaslan sözlerine şu şekilde devam etti; "Daha sonraki süreçte bu ada çok atıl durumda kaldı. Seneler boyunca birtakım denemeler, farklı fonksiyonlar üstlenmesine rağmen hiçbir zaman başarıya ulaşılamadı. Çok uzun yıllardır terk edilmiş durumda. Keşke sadece terk edilmiş kalsaydı. Biz adaya ilk gittiğimizde hepimizin içi acıdı."

"Adanın ruhuna zarar verilmeyecek"

Karaaslan, bazı kesimlerin adadaki birtakım yapılar yapılacakmış gibi algı yaratmaya çalıştığını, bunun asla gerçekçi olmadığını anlattı. Adada spor salonu, lojman binaları ve birçok yapı yer alacak. Karaaslan konuyla ilgili şunları söyledi; "Eski yapıların çok farklı amaçlarla kullanıldığını, bu yapıların ayakta bile durmakta zorluk çektiğini gördük. Buraya proje planlanırken alanın ruhuna zarar vermeyecek, onun birikimlerini destekleyecek nitelikte olmalıydı. Bu değişim sadece isimdeki bir değişikliğe ifade etmiyor, aslında bir bakış acısını da ifade ediyor. Demokrasi ve özgürlükler konusunda hem Türkiye'de hem de dünyada yaşanmış tecrübelerin bir arada olduğu farklı mekansal düzenlemelerin yanı sıra aynı zamanda adanın merkezinde konumlandırdığımız 27 Mayıs Platosu tüm tasarımı destekliyor."

Karaaslan, Yassıada'nın tamamlandığında yeşil bir adaya dönüşeceğini belirtti. 

Karaaslan sözlerini şu şekilde noktaladı; "Adada bizim havadan çektiğimiz fotoğraflar gerçekleri ortaya koyuyor. Diğer taraftan ada şu an şantiye gibi. Bu yapılar kalktığında adanın yalnızca yüzde 20'si yapılaşma, yüzde 60'ı açık ve yeşil alan kullanımı, geriye kalan yüzde 20 de kayalık alan olacak. Bize 'Adayı bırakın ıssız kalsın, bırakın sessiz kalsın.' dediler. 'Buraya dokunmayın.' diyen zihniyet, adanın atıl vaziyette kalmasını istiyor. Bütün o yaşanmışlıklara karşı yapılan saygısızlıklara kimsenin sesi çıkmasın, onlar yaşanmaya devam etsin istiyor. Metruk binalar başka amaçlarla kullanılsın istiyorlar. AK Parti olarak bizim çevreye, kültüre sahip çıkan anlayışımız var. Bu anlayışın temsilcisi olmaktan gurur duyuyorum. Cumhurbaşkanımız bize her zaman bütün çalışmalarımızda, kararlarımızda ve bütün projelerimizde merkeze insanı ve tabiatı alan, buna saygı duyan, bunu geliştiren anlayışla hizmet etmemizi öğütler. Biz de bu konuda üzerimize düşen görevi yapıyoruz."