12 / 08 / 2022

Yassıada turizme mi açılacak?

Yassıada turizme mi açılacak?

İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, Yassıada'da bulunan tarihi yapıların tahrip edildiği iddialarına ilişkin sorunları meclis gündemine taşıdı. Yedekçi, sorularının Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal tarafından cevaplandırılmasını talep etti..Yassıada turizme mi açılacak?


İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, Yassıada'da bulunan tarihi yapıların tahrip edildiği iddialarına ilişkin sorunları meclis gündemine taşıdı.


Yedekçi, sorularının Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal tarafından cevaplandırılmasını talep etti. 

 

Yedekçi önergesinde; "1. Derece doğal ve tarihi sit, 3. derece arkeolojik sit alanı olan Yassıada’da otel ve kongre merkezi inşaatları tüm hızıyla devam etmektedir. Adadaki ağaçların neredeyse tümünün kesildiği, dolgu yapılarak ek inşaat alanları oluşturulduğu ve bazı tepelerin tıraşlandığı basına yansıyan fotoğraflardan görülmüştür. Bir doğa ve tarih katliamı yapılmıştır. Yassıada da Adnan Menderes'in tutulduğu koğuş bir tarihi anlatır. Adaya, sevdiklerini son kez görmeye gelenlerin indikleri iskele bir tarihin tanıklığını yapmıştır. Başka bir anlatımla “Anı Değeri” vardır. Marmara foklarının üreme alanı olan kıyıdaki taşlıklar kaldırılarak fokların üremeleri engellenmiştir.


Yassıada’da yapıların azaltılacağı, açık ve yeşil alan kullanımlarına izin veren bir tasarımla adanın yeniden düzenleneceği belirtilmektedir. Ayrıca tarihi doku itibarıyla Bizans’tan kalan tarihi kalıntılar da muhafaza edilecek ve tarihi dokuya zarar verilmeyecek" denilmesine karşın adeta taş üstünde taş bırakılmamıştır." dedi.


Bu bağlamda;

1. Proje kapsamında adada kaç ağaç kesilmiş, kaç ağaç ve bitki dikilecektir?


2. Yok olan ekosistem ile ilgili ne yapmayı düşünüyorsunuz?


3. Yassıada'nın, Akdeniz’in Marmara tali iklim nedeniyle doğal olarak bulunan bitki türleri korunacak mı?


4. Yassıada hangi işlevlerle kullanılacak? Eğlence merkezi haline mi getirilecek?


5. Yassıada’dan kaç ton hafriyat çıkarıldı? Bu hafriyat nerede kullanıldı?


6. Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılanıp idam edildikleri yani siyasi tarihe tanıklık etmiş olan Yassıada’da nasıl bir yapılaşma düşünülüyor?


7. Yassıada’yı turizme açmak amacıyla yeniden düzenlediği bilgileri doğru mudur?


8. Bu kadar yoğun yapılaşma ile yapılmak istenen nedir?