Demokrasi ve Özgürlükler Adası yarın açılacak!

Demokrasi ve Özgürlükler Adası yarın açılacak! Demokrasi ve Özgürlükler Adası yarın açılacak!

1960 darbesi sonrası Merhum Başbakanlardan Adnan Menderes ve arkadaşlarının idamlarıyla neticelenen yargılamaların yapıldığı Yassıada'nın açılışı, yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacak...1960 darbesi sonrası Merhum Başbakanlardan Adnan Menderes ve arkadaşlarının idamlarıyla neticelenen yargılamaların yapıldığı Yassıada'nın açılışı, darbenin 60. yıl dönümünde yapılacak.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yarın Demokrasi ve Özgürlükler Adası ismiyle açılacak Yassıada için İletişim Başkanlığı tarafından kamu spotu yayınlandı.

Açılış için hazırlanan kamu spotunda kamu spotunda, "Demokrasi tarihinin en karanlık dönemlerinden birine ev sahipliği yapan Yassıada, Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak yeniden doğuyor. Ada darbelerin sonuçlarını yeni nesillere aktarırken, dünyaya da demokrasi ve özgürlükler konusunda ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Demokrasinin feneri karanlığı aydınlatıyor" ifadeleri kullanıldı.

Demokrasi ve Özgürlükler Adası, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli'nin katılacağı törenle darbenin yıl dönümünde açılacak.

Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nın açılışı 27 Mayıs askeri darbesinin 60. yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirilecek, MHP lideri Devlet Bahçeli de açılışa katılacak isimlerden. Kabine üyeleri ve askeri yetkililer de törende bulunacak. 

103 bin 750 metrekarelik alanda kurulu adada demokrasi ve şehitler anıtı, açık hava müzesi, demokrasi parkı, sergileme alanları ile kafeterya ve restoranlar bulunuyor. Yargılamaların yapıldığı mahkeme salonu ise 27 Mayıs Müzesi'ne çevrildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yassıada'daki çalışmaları inceledi!