Veysel Eroğlu'ndan Yassıada açıklaması!

Veysel Eroğlu'ndan Yassıada açıklaması! Veysel Eroğlu'ndan Yassıada açıklaması!

Yassıada'da kesilen ağaçlarla ilgili konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Ben kestiklerini falan duymadım ama bir ağaç keserlerse, 20 ağaç dikeriz. Bunun sözünü veriyorum" dedi.


Aydın'da açılışa katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, gazetecilerin Yassıada’da devam eden 'Demokrasi Adası' çalışmaları sırasında ağaçların kesildiği yönündeki sorusuna şu yanıtı verdi: "Aydın’da bir şehir ormanı katledildi, ona sesinizi çıkarmıyorsunuz. Bakın biz İstanbul’u dünyanın kongre merkezi geline getirmek istiyoruz. Orası bir kongre merkezi olacak, gerçekten de ihtiyaç var. İstanbul’a eskiden kimse gelmiyordu. Haliç’in kokusundan, susuzluktan kimse gelmiyordu ama şu an İstanbul, dünyada görülmesi arzulanan ilk beş yer arasına girdi.Ben orada ağaç kestiklerini falan duymadım ama bir ağaç keserlerse, 20 ağaç dikeriz. Bunun sözünü veriyorum. 18 milyon fidan dikerek, İstanbul’u yemyeşil yaptık. Biz de bir ağaç kesmişsek, yerine 5 ağaç dikme mecburiyeti var. Eski ve yeni fotoğraflara bir bakın. Merak etmeyin, bizde rant falan yok. Rant olsaydı, zaten bunlar yapılamazdı. Bakın bunu net olarak söylüyorum, rant eski Türkiye’de vardı. Eski Türkiye’de faiz lobisinin rantı vardı. Toplanan vergilerin yüzde 86’sı faiz olarak ödeniyordu. Yılda 60 milyar lira faiz lobisine gidiyordu. İhale lobisi ve ilaç lobisinin rantlarını kestik. Şimdi rant değil, hizmet var. Bizde rant yoktur."


Yassıada'da ek inşaat alanları oluşturuldu!


RadikalHaber Sabah  Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Yassıada'da ağaç katliamı yapıldığı iddiasını yanıtladı.Eroğlu, kesilen her bir ağacın yerine 20 ağaç dikmeye hazır olduklarını, Yassıada'nın Demokrasi Adası olacağını söyledi.


"ŞİMDİ RANT DEĞİL, HİZMET VAR"


Gazetecilerin Yassıada'da devam eden Demokrasi Adası çalışmaları sırasında ağaçların kesildiği yönündeki sorusunu cevaplandıran Bakan Eroğlu, şunları söyledi:


"Aydın'da bir şehir ormanı katledildi, ona sesinizi çıkarmıyorsunuz. Orada kesilen 3-5 tane ağaç ama orası Demokrasi Adası olacak. Bakın biz İstanbul'u dünyanın kongre merkezi geline getirmek istiyoruz. Orası bir kongre merkezi olacak, gerçekten de ihtiyaç var. İstanbul'a eskiden kimse gelmiyordu. Haliç'in kokusundan, susuzluktan kimse gelmiyordu ama şu an İstanbul, dünyada görülmesi arzulanan ilk beş yer arasına girdi. Ben kestiklerini falan duymadım ama bir ağaç keserlerse, 20 ağaç dikeriz. Bunun sözünü veriyorum. 18 milyon fidan dikerek, İstanbul'u yemyeşil yaptık. Biz de bir ağaç kesmişsek, yerine 5 ağaç dikme mecburiyeti var. Eski ve yeni fotoğraflara bir bakın. Merak etmeyin, bizde rant falan yok. Rant olsaydı, zaten bunlar yapılamazdı. Bakın bunu net olarak söylüyorum, rant eski Türkiye'de vardı. Eski Türkiye'de faiz lobisinin rantı vardı. Toplanan vergilerin yüzde 86'sı faiz olarak ödeniyordu. Yılda 60 milyar lira faiz lobisine gidiyordu. İhale lobisi ve ilaç lobisinin rantlarını kestik. Şimdi rant değil, hizmet var. Bizde rant yoktur."SabahHaber Posta Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...


Yassıada'daki ağaç katliamını dün manşetine taşımıştı. Kamuoyunda büyük tepki yaratan haber için Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'dan ilk açıklama bugün geldi. Eroğlu "Orada kesilen 3-5 tane ağaç, ama orası Demokrasi Adası olacak. Ben kestiklerini falan duymadım ama bir ağaç keserlerse, 20 ağaç dikeriz"dedi


Marmara Denizi'nde İstanbul'a 13 kilometre uzaklıktaki Yassıada, 27 Mayıs 1960 darbesi sonrası Başbakan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı, idamlarından önce hapis yattıkları yer olarak tarihe geçmişti.


İmara açılan Yassıada'da Mayıs 2015'ten beri 5 yıldızlı otel, lokantalar,  cami, kütüphane, müze, konferans ve sergi salonlarının yapımı için inşaatlar sürüyordu.


Ancak Twitter kullanıcısı Levon Bağış'ın uçakla üzerinden geçerken çekerek sosyal medyada paylaştığı fotoğraf Yassıada'daki son durumu ortaya koymuştu.

Fotoğrafta adadaki yeşil örtünün neredeyse tamamının tıraşlandığı görülüyordu.


'BEN KESTİKLERİNİ FALAN DUYMADIM'


Bakanlığına bağlı kurumlar tarafından düzenlenen toplu temel atma ve açılış töreni için Aydın’da bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Orada kesilen 3-5 tane ağaç ama orası Demokrasi Adası olacak.


Bakın biz İstanbul’u dünyanın kongre merkezi geline getirmek istiyoruz. Orası bir kongre merkezi olacak, gerçekten de ihtiyaç var.


Ben kestiklerini falan duymadım ama bir ağaç keserlerse, 20 ağaç dikeriz. Bunun sözünü  veriyorum." dedi.Posta 


Haber Yeni Asya Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


YASSIADA'NIN imara açılmasından sonra basına yansıyan fotoğrafın sorulduğu Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Orada ağaç mağaç yok. Hep ranttan bahsediliyor, kimseye rant yapmış değiliz" dedi. 


Yeni Asya