03 / 06 / 2023

Yatay mimarinin avantajları neler?

Yatay mimarinin avantajları neler?

Meydana gelen depremler nedeniyle hayati önem taşımaya başlayan yatay mimarinin çok sayıda avantajı bulunuyor. İşte yatay mimariyi cazip kılan avantajlar...Günümüzde şehirleşmede en çok tercih edilen mimari tipi, dikey mimari olarak isimlendiriliyor. Özellikle dünyanın büyük kentlerinde nüfusların çoğalması ve arazi sıkıntısı dikey mimariyi zorunlu bir hale geldi. Bu duruma da apartmanlar, rezidanslar, plazalar gibi devasa boyuttaki yapılar yapılarak çözüm sunuyor. 

Dikey mimari ile yapılan binaların deprem durumlarında daha tehlike yaratması kentin siluetini bozması, şehir planlamasını zora sokması da insanların sosyalleşmesini zor hale getirmesi  insanları doğal yaşamdan uzaklaştırması gibi birçok dezavantaj barındırıyor. 

Yatay mimarinin avantajları neler?

Dikey mimariye alternatif olan ve son günlerde fazlaca  konuşulan yatay mimari, bu dezavantajları avantaja çevirebiliyor. Pandeminin de etkisiyle kent yaşamından uzak kalmak isteyen geniş arazilerin yer aldığı kırsal diye tanımlanan bölgelere yerleşiyor. Bu bölgelerde şehrin stresinden uzak, doğa ile temas halinde yaşamayı tercih eden kişiler; villa, müstakil ev gibi yatay mimariye sahip yapılara yöneliyor.

Özellikle Silivri-Selimpaşa bölgesinde müşterilerinin taleplerine göre mimari çözümler yaratan Home Yapı’nın Kurucu Ortağı Mimar Hasan Aksel Yağcıoğlu, yatay mimarinin son dönemde trend olduğunu söyleyerek avantajlarını 5 maddede sıraladı:

Depremde Hasar Riski Daha Az

Deprem kuşağında yer alan bir ülke olarak, özellikle uygulamamız gereken mimari yatay mimaridir. Yüksek katlı yapıların, yatay mimariye sahip yapılara oranla depremden daha fazla etkilenmesi söz konusu. Maalesef çok katlı binalarda deprem anında daha fazla tehlike altındayız. Deprem sonrası meydana gelen yıkılma durumlarında da çok katlı binaların enkazlarındaki kurtarma çalışmaları çok zorlu olmaktadır.  

 Yatay mimarinin avantajları neler?

Yeşil ve Ferah Bir Yaşam Alanı

Pandeminin etkisi ile son dönemde bahçesi olan ve doğayla teması mümkün kılan yapılara ilgi büyük. İnsanlar, özellikle tam kapanma dönemlerinde apartmanlarda yaşamanın dezavantajlarının farkına vardı. Yatay mimarili yapılar, genelde bahçe gibi yeşil alanlara sahip olduklarından dolayı, ferah bir yaşam alanı imkanı sunuyor. Bu durum da özellikle çocuklu aileler için büyük avantajlar sağlıyor. Yatay mimaride kişi başına düşen yeşil alan miktarı artar. Ayrıca dikey mimarinin hakim olduğu şehirlerde, binaların birbirine çok yakın ve yüksek olması şehrin hava ve nefes almasını da önlüyor. Dikey mimari, özellikle yaz döneminde, şehirde hafif bir esinti oluşmasına bile izin vermiyor.

Ruh ve Beden Sağlığına İyi Gelir

Psikolojik olarak da avantajları vardır. Yatay mimari vahşi durmaz, daha sakin hissettirir. Yüksek katlı yapıların insanı küçülmüş ve güçsüz hissettiren olumsuz etkileri vardır. Dar ve yüksek yapılı konutlar yerine, geniş ve alçak yapılı konutlarda yaşamanın özellikle klostrofobisi olanları ve genel insan psikolojisini rahatlatan olumlu etkileri vardır. Ayrıca yatay mimari görsel ve psikolojik açıdan uzun gökdelenler gibi gözümüzü de yormaz. Yine kişinin kendi zevklerine göre oluşturabileceği; kendisine ait yeşil alan, spor aktivite alanları, havuz, kış bahçesi, dinlenme yerleri gibi şahsa özel mekanlar, hem beden hem de ruh sağlığına iyi gelmektedir.

Yatay mimarinin avantajları neler?

Komşuluk İlişkilerinin Artmasını Sağlar

Yatay mimarinin yaygın olduğu bölgelerde, genelde villalar ve müstakil evler gibi geniş ve alçak yapılı konutlar yer alır. Özellikle Home Yapı olarak hakim olduğumuz Silivri bölgesinde yapılanmalar bu şekildedir. Bu mimari tipi, komşuluk ilişkileri ve sosyalleşme açısından da tarih boyunca yatay mimariyi tercih etmiş bir toplum olan ülkemiz için avantaj sağlıyor. Mahalle kültüründen vazgeçemediğimiz için komşuluk ilişkilerimizin güçlü olması, bizim gibi toplumlarda oldukça önemlidir.

Şehrin Siluetine Uyum Sağlayan Yapılar

Dünyada özellikle büyük şehirlerin hepsinin kendine özgü siluetleri vardır. Bu siluetlerin Eyfel Kulesi, London Eye ya da bizdeki camiler, saraylar, köprüler gibi ana sembollerinin yanında, silueti tamamlayan şehir mimarisi olmak zorundadır. Yatay mimari ile inşa edilen yapılar, şehirde bulunan binalar arasındaki kat farkını ortadan kaldırarak şehrin siluetini korumasına katkı sağlar. Eğer devasa boyutta ve plansız bir dikey mimari yapılanması söz konusu olursa şehrin siluetindeki ahenk ortadan kalkar. Kadim bir siluete sahip sayılı şehirlerden olan İstanbul’da gerekli mercilerin bu konuya hassasiyetle yaklaşması gerekiyor.   

Yatay mimari geleceğin trendi olacak!
Geri Dön