18 / 08 / 2022

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Ağustos'ta açılacak!

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Ağustos'ta açılacak!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, TGRT Haber ekranlarında yayınlanan “Neler Oluyor” programına konuk oldu. Yıldırım, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Ağustos ayında yollarıyla beraber açılacağını müjdeledi.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, TGRT Haber ekranlarında yayınlanan “Neler Oluyor” programına konuk oldu. İhlas Haber Ajansı ve TGRT Haber  Ankara  Temsilcisi Batuhan Yaşar’ın sorularını cevaplayan Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın projeleri hakkında bilgiler verdi. Kanal İstanbul Projesi’nin çalışmalarının titizlikle yürütüldüğünü aktaran Yıldırım, uzmanlar tarafından yapılan çalışmalar sonucu sit bölgeleri konusunda tereddütler doğduğunu, bu nedenle güzergah konusunun yeniden ele alınacağını kaydetti. “Kanal İstanbul Projesi bizim çılgın projemiz, büyük bir proje, dolayısıyla bu projeye mecburen hız vermemiz gerekiyor” diyen Bakan Yıldırım, “Son zamanlarda projede hiçbir aksaklık yaşanmaması için hazırlıklarımızı çok titiz yapıyoruz. Bir kere kanal güzergahındaki jeolojik yapılar var. Doğal sitler, tarihi sit alanları, yer altı su kaynakları, meraları dikkate aldığımızda, uzmanların yaptığı çalışmalarda sit bölgeleri için bazı tereddütleri oluştu. Bu yüzden de güzergah konusunu yeni baştan ele almak ihtiyacı doğdu. Ben vatandaşlarımızın bu konuda çok aceleci davranmasını istemiyorum, bir hayal kırıklığı yaşamasınlar. ‘Şuraya kanal yapılacak, buraya hücum edelim’ falan diye düşünmesinler. Sonra bizi suçlamasınlar, bizim henüz ilan ettiğimiz bir güzergah yok. Bir takım güzergahlar havada uçuşuyor. Ne zaman ki ben çıkar derim, ‘güzergahımız budur’, bağlayıcı olan bizim için o güzergahtır” ifadelerini kullandı.Yavuz Sultan Selim Köprüsü Ağustos ta açılacak!


“YENİ İSTANBUL HAVALİMANI DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK”

Türkiye’nin havacılıkta aldığı mesafeyle ilgili rakamları paylaşan Yıldırım, İstanbul’da yapılacak yeni havalimanının dünyanın en büyüğü olacağını dile getirdi. Havalimanının Türkiye’ye ekonomik katkılarını da anlatan Yıldırım, “Türkiye sadece karayolunda değil, havacılıkta da çok ciddi mesafeler aldı. ‘Hava yolu halkın yolu’ diyoruz. Tam anlamıyla Türkiye’nin dünya havacılığından aldığı pay 2003’te yüzde 0.45’ti; 1 bile değil, yarım bile değil. Şimdi yüzde 2, tam 4 kat. 2003 yılında 60 noktaya dünyada uçuş yaparken, bugün 261 noktaya uçuş yapıyoruz. Dünyada uçuş noktasını bu kadar arttıran başka ülke yok, dünyada bir numarayız. İstanbul Atatürk Havalimanı bu sene Londra ve Paris’ten sonra 3’üncü oldu. Biz göreve geldiğimizde ilk 10’a giremiyordu. Havacılıkta çalışan sayısı 65 bindi, 200 bine çıktı. Göreve başladığım zaman 2 bin pilot vardı, şuanda 8 bin 500-9 bin pilot var. Şimdi kapıda pilotlar Türk Hava Yoları’nda işe girmek için sıraya giriyor. Yeni İstanbul havalimanı dünyanın en büyüğü olacak, 150 milyon. Biz vatandaşlara bir çukur gösterdik. Kömür çıkarılan, çok zor tutuşan, kokusundan durulmayan kömür, orası delik deşik olmuş. Bu örselenmiş çukuru verdik. Dedik ki, ‘siz buraya bir havaalanı yapacaksınız, 30 katrilyondan fazla yatırım yapacaksınız, 25 yıl işleteceksiniz, 25 yıl boyunca da bize kira olarak 80 katrilyon para vereceksiniz. 25 yıl sonunda da bize bu havalimanını vereceksiniz” diye konuştu.


“YOLLARI BÖLDÜK, HAYATLARI BİRLEŞTİRDİK”

Hükümetin bölünmüş yolların yapımına büyük önem verdiğini belirten Yıldırım, “Devam eden 4 bin kilometrenin üzerinde bölünmüş yol projeleri var. Bu bölünmüş yol projelerinin bu sene bin kilometresini tamamlayacağız. 2003’te toplamda 6 bin kilometre bölünmüş yol vardı. 2015’te bu rakam 24 bin 280’e çıktı, 4 katından fazla. Bir kat kendisi, yani 3 kat artmış. 13 yılda Türkiye buradan buraya geldi. 2003’te ortalama hız 40 kilometreydi, şimdi yollar yapıldı 80’e çıktı. 80’e çıktı ama ölümlü kazalar yüzde 62 azaldı. 2003’te bir yılda 500 bin kaza oluyordu, şimdi 1 milyon 700 bin kaza oluyor. O zaman kazalarda 4 bin kişi ölüyordu, şimdi de 4 bin kişi ölüyor ama trafik iki katı arttı. 8 milyon araç vardı, şimdi 20 milyon araç var. Bölünmüş yollar hayat kurtarıyor. Yani yolları böldük, hayatları birleştirdik” şeklinde konuştu.


“13 YILDA 400 KİLOMETRENİN ÜZERİNDE TÜNEL YAPTIK”

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tünel yapımında büyük aşama katettiklerini dile getiren Bakan Yıldırım, “13 yılda yaptığımız tünelleri uç uca getirdiğimiz zaman, İstanbul’dan Ankara’ya kadar tünel oluyor. Diyelim ki; İstanbul’un merkezinden yer altına giriyorsun Ankara’dan çıkıyorsun. 80 yılda topu topu 50 kilometre tünel yapıldı. Biz sadece 2015 sonunda tamamladığımız bir yılda tünel miktarı 57 kilometre. 13 yılda 400 kilometrenin üzerinde tünel var. Teknoloji de gelişti. Eskiden yol yapılırken vadiye geldin iniyorsun, sudan küçük bir köprüyle geçiyorsun, tekrar dağa çıkıyorsun, dağa geldin selam verip yandan geçiyorsun. Şimdi dağa geliyoruz, dağı delip geçiyoruz, vadiye geliyoruz viyadük köprü yapıp geçiyoruz” değerlendirmelerinde bulundu.Yavuz Sultan Selim Köprüsü Ağustos ta açılacak!


ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ AĞUSTOS’TA AÇILACAK

“Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Ağustos'ta yollarıyla beraber açılacağını müjdeleyen Bakan Yıldırım, şöyle devam etti:

“İzmir’den İstanbul’a körfez köprüsü, dünyanın 4. büyük köprüsü nisan sonunda hazır olacak. Bursa’ya kadar, Gemlik’e kadar açılacak, yıl sonu Bursa’ya erişecek. 2018’de de Manisa-Bursa arası açılacak, Manisa-İzmir arası da bu yıl sonu açılacak. Avrasya Tüneli bu sene sonu bitiyor. Sarayburnu’ndan giriyor, Haydarpaşa Numune Hastanesi’nin önünden çıkıyor. 3 katlı tünelin de ön hazırlık çalışmaları başladı. Bu büyük bir proje; 17 metre çapı var, hem metro geçecek, hem otomobiller geçecek, hepsi bir arada. Bunun ihalesi hemen olmaz. Çünkü boğazı geçeceği için önce onun güzergah etütleri yapılacak, geçeceği zeminin kayalık olması lazım, çok geniş sondajlar yapılacak. Karada ve denizde istasyon yerlerinin sondajı yapılacak, jeolojik etütler yapılacak. Bu 2 sene sürecek. 2 sene sonra bunun güzergahı ortaya çıkacak, ondan sonra ihale süreci başlayacak. İki köprü arasında köprüye giden yollarla, Asya ve Avrupa yakasındaki raylı sistemleri birleştiren bir yapı. Bir yandan ikinci köprüye kara trafiği alıp verecek, bir yandan da birinci köprüden sonraki metro hatlarına bağlantı yapacak. Yani hem raylı sistemin hem de karayolunun entegrasyonu.”


KEÇİÖREN METROSU

Bakan Yıldırım, programda Ankaralılara da güzel haberler verdi. Keçiören metrosunun sene sonunda biteceğini belirten Yıldırım, Esenboğa metro hattının projelerinin de yapım aşamasında olduğunu söyledi.


YERLİ UÇAK VE YERLİ UYDU PROJELERİ

Yerli uçakla ilgili çalışmaların da devam ettiğini anlatan Bakan Yıldırım, “Lisansla uçak yapmak mesele değil. Biz kendi mühendisliğimizi, kendi akıl terimizi katarak yeni bir model yerleştireceğiz. Bu yönde altyapı hemen hemen hazır, görevlendirilecek kuruluşlar belli, süreç işliyor” dedi. Yerli uydunun siparişinin de verildiğini belirten Yıldırım, TÜBİTAK’ın çalışmaları yürüttüğünü, 2019’a kadar bitirmeyi planladıklarını söyledi.


“Yüksekova Havalimanı ve Şırnak Havalimanlarında uçuş yapılmıyor” diyen Bakan Yıldırım, “Uçuş 2 nedenle yapılmıyor. Vatandaş zaten orada tedirgin olduğu için seyahat etmekten çekiniyor. İkincisi de, tedbir amaçlı inerken, yaklaşmada herhangi bir saldırı olabilir endişesiyle yapılmıyor. Şuanda onun çalışmaları yapılıyor, belki yaklaşma modelini değiştirecekler” ifadelerini kullandı.


İZMİR’LE İLGİLİ PROJELER

Bakan Yıldırım, İzmir’le ilgili projeleri ise şöyle anlattı:

“Gözümüz İzmir’in üzerinde. İzmir’deki projeler kesinti olmaksızın devam edecek. Gerek yol projeleri, gerek demir yolu, İzmir-Ankara hızlı treni devam ediyor, İstanbul-İzmir Otoyolu devam ediyor, Çevre Yolunu Menemen’e kadar uzattık, Menemen’den Çandarlı’ya kadar uzatacağız. İZBAN’ı Torbalı’ya uzattık, cumartesi açacaktık fakat Başbakanımızla Kazakistan’a gidiyoruz, gelecek haftaya kaldı. İZBAN belediye ile hükümetin örnek bir projesidir. Bir muhalefet belediyesi ile iktidarın müşterek yaptığı ender projelerden biridir. Yeter ki İzmirliler rahat etsin diye bu projeyi yaptık, fena da gitmiyor. Hattı da uzatıyoruz, Torbalı’ya uzattık, oradan Selçuk’a, bu taraftan Bergama’ya kadar uzatacağız. Bittiğinde UNESCO’da tarihi miras olarak kabul edilen 2 büyük ilçeyi Bergama’yı ve Selçuk’u birbirine bağlamış olacağız. 188 kilometre ile dünyada en uzun banliyö hattı.”  


Bugün


Haber Habertürk Gazetesi'nde şöyle yer aldı;


İstanbulluların merakla beklediği 3.Köprü inşaatında son durum ne, Köprünün tamamlanmasına ne kadar kaldı, Bakan Binali Yıldırım açıkladı


İstanbul' daki trafik sorununa çözüm olması beklenen boğazın üçüncü köprüsünde inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 2016 Temmuz ve Ağustos ayı içinde açılması planlanan adının "Yavuz Sultan Selim Köprüsü" olarak geçecek üçüncü köprü için tabliyelerin döşenme işlemi devam ediyor. Otoyol ve bağlantı yollarının yapımı çalışmaları da hızla sürüyor.


3. KÖPRÜ NE ZAMAN HİZMETE AÇILACAK?


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım köprünün, 2016 yılının Temmuz veya Ağustos ayında hizmete gireceğini açıklamıştı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü' nde çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, araçların ve trenlerin geçeceği çelik tabliyelerin yerleştirilmesi işlemlerine de hız verildiği belirtildi.  hızla devam ediliyor. Bugüne kadar en ağırı  923 ton olan 59 çelik tabliyeden 48’ i yerlerine yerleştirilerek montaj işlemi yapıldı.


Köprü inşaatında çelik tabliye montaj ve kaynak işlemlerinde artık "Lifting Gantry" adı verilen yeni dev vinç kullanılıyor. "Kayar Vinç (Lifting Gantry), ana halatın üzerine kurulan 2 tane parçadan oluşuyor, her bir parçanın ağırlığı 190 ton ağırlığında.


İNŞAATIN BİTİMİNE SON 247 METRE


3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında inşa edilen 116 kilometrelik otoyolda viyadükler de önemli bir yer tutuyor. Mevcut yolun 13.5 kilometrelik kısmının viyadükler üzerinde geçirileceği belirtildi.


Çalışmalar kapsamında geçtiğimiz günlerde 3 önemli viyadüğün daha tamamlandığı öğrenildi. Tamamlanan viyadük ve yolların büyük bölümünün ise asfaltlanarak ulaşıma hazır hale getirildiği öğrenildi. Proje kapsamında yapılan çalışmalarda daha önceden tamamlanan viyadüklerle birlikte 6’sı tek 29’u çift ayaklı olmak üzere toplam 35 viyadükten 25’inin tamamlanmış olduğu belirtildi.


"DÜNYANIN EN UZUN ASMA KÖPRÜSÜ"

1460 işçi ve mühendisin 24 saat aralıksız çalıştığı 3. Boğaz Köprüsü 59 metrelik genişliği ile bittiğinde dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacak. 8 şerit karayolu 2 şerit demiryolu olarak toplam 10 şeritli köprünün deniz üzerindeki uzunluğu 1408 metre olacak. Köprünün toplam uzunluğu ise 2 bin 164 metre. Köprü bu özelliği ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olacak.


Köprü, kulelerinin boyu açısından da yeni bir rekora imza atıyor. Avrupa yakasında Garipçe Köyü' ndeki kulenin yüksekliği 322, Anadolu yakasında Poyrazköy kesimindeki kulenin yüksekliği ise 318 metre. Projenin tamamlanmasıyla  Marmaray  ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı da birbirine bağlanacak.


KANAL İSTANBUL'UN GÜZERGAHI YENİ BAŞTAN ELE ALINACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kanal İstanbul Projesi’yle ilgili, “Kanal güzergahında jeolojik yapılar var. Doğal sitler, tarihi sit alanları, yer altı su kaynakları, meraları dikkate aldığımızda uzmanların yaptığı çalışmalarda sit bölgeleri için bazı tereddütleri oluştu. Bu yüzden de güzergah konusunu yeni baştan ele almak ihtiyacı doğdu” dedi.


Kanal İstanbul Projesi’nin çalışmalarının titizlikle yürütüldüğünü aktaran Yıldırım, uzmanlar tarafından yapılan çalışmalar sonucu sit bölgeleri konusunda tereddütler doğduğunu, bu nedenle güzergah konusunun yeniden ele alınacağını kaydetti. “Kanal İstanbul Projesi bizim çılgın projemiz, büyük bir proje, dolayısıyla bu projeye mecburen hız vermemiz gerekiyor” diyen Bakan Yıldırım, “Son zamanlarda projede hiçbir aksaklık yaşanmaması için hazırlıklarımızı çok titiz yapıyoruz. Bir kere kanal güzergahındaki jeolojik yapılar var.


Doğal sitler, tarihi sit alanları, yer altı su kaynakları, meraları dikkate aldığımızda, uzmanların yaptığı çalışmalarda sit bölgeleri için bazı tereddütleri oluştu. Bu yüzden de güzergah konusunu yeni baştan ele almak ihtiyacı doğdu. Ben vatandaşlarımızın bu konuda çok aceleci davranmasını istemiyorum, bir hayal kırıklığı yaşamasınlar. ‘Şuraya kanal yapılacak, buraya hücum edelim’ falan diye düşünmesinler. Sonra bizi suçlamasınlar, bizim henüz ilan ettiğimiz bir güzergah yok. Bir takım güzergahlar havada uçuşuyor. Ne zaman ki ben çıkar derim, ‘güzergahımız budur’, bağlayıcı olan bizim için o güzergahtır” ifadelerini kullandı.


Habertürk
Haber Yeni Şafak Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım 3. Köprü'nün, 2016 yılının Temmuz veya Ağustos ayında hizmete gireceğini açıklamıştı. Bakan Yıldırım, tüm detayları paylaştı.


İşte Bakan'ın köprü açıklaması:


Yavuz Sultan Selim Köprüsü' nde çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, araçların ve trenlerin geçeceği çelik tabliyelerin yerleştirilmesi işlemlerine de hız verildiği belirtildi. hızla devam ediliyor. Bugüne kadar en ağırı 923 ton olan 59 çelik tabliyeden 48' i yerlerine yerleştirilerek montaj işlemi yapıldı.


Köprü inşaatında çelik tabliye montaj ve kaynak işlemlerinde artık "Lifting Gantry" adı verilen yeni dev vinç kullanılıyor. "Kayar Vinç (Lifting Gantry), ana halatın üzerine kurulan 2 tane parçadan oluşuyor, her bir parçanın ağırlığı 190 ton ağırlığında.


İNŞAATIN BİTİMİNE SON 247 METRE

3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında inşa edilen 116 kilometrelik otoyolda viyadükler de önemli bir yer tutuyor. Mevcut yolun 13.5 kilometrelik kısmının viyadükler üzerinde geçirileceği belirtildi.Yeni Şafak


Haber Sabah Gazetesi'nde şöyle yer aldı;

Cumhuriyet tarihinin en önemli altyapı projeleri arasında gösterilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde çalışmalar aralıksız sürüyor. İstanbul'un iki yakasını üçüncü defa birleştirecek köprüde karşılıklı son tabliyeler dün büyük bir titizlikle yerleştirildi. 58 metre genişliğinde Avrupa ve Anadolu Yakası taraflarına konulan 24'er metrelik son iki tabliyenin ardından montaj çalışmaları yapılıyor. Sadece SABAH'ın görüntülediği son iki tabliye Yalova'da üretildi. Denizyoluyla yaklaşık 8 saatte montaj alanına getirildi. 9 metrelik son bağlantı tabliyesinin yerleştirilmesinden sonra, teknik aksam çalışmalarını yürüten işçi ve mühendisler yürüyerek iki yaka arasında dolaşabilecek. 


AĞUSTOSTA AÇILIYOR 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın ağustosta bağlantı yolları ve kavşaklarıyla birlikte açılışa hazır hale geleceğini açıkladığı köprüde, kalan son 3 tabliyenin üretimiyle bağlantı yolları, tünel ve kavşak çıkışları için çalışmalar devam ediyor. Proje 'Kuleler arası açıklığı en fazla köprü' özelliğine sahip. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün verdiği bilgilere göre köprünün her iki yakasındaki kuleler ile betonarme tabliyelerin imalatı tamamlandı. Erişim ekipmanlarının kurulumu ise sürüyor.


Sabah