Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu'nun satışında sona gelindi!

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu'nun satışında sona gelindi!

2021'in ilk büyük satışı için geri sayım başladı. IC İçtaş, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Çevre Otoyolu'nun yüzde 51'inin satışı için Çinliler ile yürüttüğü görüşmeleri imza aşamasına getirdi.Yavuz Sultan Selim- Kuzey Çevre Otoyolu, Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, Avrasya Tüneli, yap-işlet devret (YİD) modeliyle hayata geçirildi. Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre; bu projelerde araç geçiş bedelleri, döviz olarak (dolar kuru üzerinden) hesaplandı. Devlet, bu projelere belli sayıda araç geçişi garanti etti. Araç geçişleri, garanti sınırının altında kalması durumunda aradaki farkı devlet ödüyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyulu’nu, IC İçtaş İnşaat–Astaldi konsorsiyumu yaptı. Köprü, 2016 yılının ikinci yarısında hizmete açıldı. İşletme aşamasında ortaklık yapısında önemli bir değişiklik meydana geldi. İtalyan Astaldi, bir süre önce hisselerini IC İçtaş’a devretti ve projeden çekildi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu nun satışında sona gelindi!

VİRÜS ENGELİ

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Çevre Otoyolu'nun yüzde 51'inin satışı, ilk kez 2019'un son çeyreğinde gündeme gelmişti. China Merchants Expressway, CMU, Zheijiang Expressway, Jiangsu Expressway, Sichuan Expressway ve Anhui Expressway'nin oluşturdukları fonun, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu'nun yüzde 51'ini 688.5 milyon dolara alacakları bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı.

Çinliler ile yürütülen görüşme trafiği, tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 pandemisi sebebiyle deyim yerindeyse durma noktasına geldi. 2020'nin ilk yarısında görüşmeler etkin olarak yapılamadı. Satışa ilişkin görüşmeler yarım kaldı; takvim aksadı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu nun satışında sona gelindi!

SON AŞAMAYA GELDİ

Görüşmeler, küresel ölçekte atılan “normalleşme” adımlarıyla beraber yeniden hızlandı. Özellikle bu yılın ilk çeyreğinde sonuç odaklı görüşmeler yapıldığı ve IC İçtaş ile Çinlilerin, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Çevre Otoyolu'nun yüzde 51'inin satışı için imza aşamasına geldiği belirtildi. 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu nun satışında sona gelindi!

Şirkete yakın kaynaklar, HABERTÜRK’ün sorusu üzerine, görüşmelerin son aşamaya geldiğini teyit etti ve kısa süre içinde satışın tamamlanma olasılığının yüksek olduğuna dikkat çekti. 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde hisse devrine Çinli bankalardan destek!