Yeni AKM inşaatının yüzde 70'i tamamlandı!

Yeni AKM inşaatının yüzde 70'i tamamlandı! Yeni AKM inşaatının yüzde 70'i tamamlandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 10 Şubat 2019'da temeli atılan AKM binasının inşaatı hız kesmeden devam ediyor...Taksim'de inşaatı süren Yeni Atatürk Kültür Merkezi (AKM) inşaatının yüzde 70'lik kısmı tamamlandı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 10 Şubat 2019 tarihinde atılan yeni AKM'nin yapımı sürüyor. İlk AKM'nin mimarı olan Hayati Tabanlıoğlu'nun oğlu mimar Murat Tabanlıoğlu'nun imzasını taşıyan merkezin inşaatında çalışmalar aralıksız sürüyor.

Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında AKM'de çalışmalar, sosyal mesafe kurallarına göre yürütülürken 5 bloktan meydana gelen AKM'nin kaba inşaatı tamamlandı.

Hareketli sahnenin yapımına devam edilen AKM'de yer alacak opera sahnesi ve opera küresinin inşaatı da sürüyor. Opera kulesinde kullanılmak için 15 bin adet özel el yapımı seramik siparişi verildi. Siparişleri gelen seramiklerin montajı gerçekleştiriliyor. opera içindeki sahne koltuk altı basamaklar da tamamlanıyor.

Ana opera salonunun mekanik sahne sistemlerinin siparişlerinin yurt dışından salgın sebebiyle geç geleceği, bu yüzden opera ve ana salonun 2021 yılının sonunda açılacağı belirtildi.

4 katlı kapalı otopark tamamlanırken alt katlardaki elektrik ve mekanik ince işlerin yapımı sürüyor.

AKM binası tamamlandığında içerisinde 48 bin 705 metrekare büyüklüğünde 4 bodrum, zemin ve 9 kattan meydana gelen 2 bin 40 kişi kapasiteli opera salonu, 16 bin 228 metrekare büyüklüğünde 4 bodrum, zemin ve 5 kattan oluşan 805 kişilik bir tiyatro salonu, buralara ait sahne, kulis odaları, fuaye alanları, atölye ve depo alanları, bale çalışma salonları, solist ve orkestra çalışma odaları, kayıt stüdyosu ve prova salonları, sanat galerileri, sergi salonları ve millet kıraathaneleri bulunacak.

Yeni AKM'nin inşaatında son durum ne?