Yeni Bodrum Otogarı'nın yüzde 90'ı tamam!

Yeni Bodrum Otogarı'nın yüzde 90'ı tamam!

Bodrum'da toplam 30 bin 759 metrekare arsa üzerinde inşa edilen Bodrum Otogarı tamamlanıyor. Otogarın çatısı altında yer alan güneş panelleri ile otogar kendi enerjisini üretecek.


Muğla Bodrum'da toplam 30 bin 759 metrekare arsa üzerinde inşa edilen yeni Bodrum Otogarının yüzde 90’nı tamamlandı. Bodrum yeni otogarında Türkiye’de ilk kez bir otogarda elektrikli araçların şarj edilebileceği 6 ayrı istasyon bulunuyor. Turizm merkezi Bodrum’da yeni otogarın hizmete açılmasıyla beraber şehir içi trafiği rahata kavuşacak.

Temeli 9 Mart 2019’da Atıldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre; Türkiye’nin Avrupa’nın en gözde turizm merkezlerinin başında bulunan Bodrum yılda yaklaşık olarak 4 milyon yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi Bodrum Yarımadasının şehir içi trafik sorununu azaltmak amacıyla Torba Kavşağında yeni otogar inşaatına 9 Mart 2019 tarihinde başlanmıştı. 

Yeni Bodrum Otogarı

Türkiye’de İlk Kez Bir Otogarda Elektrikli Araçlar Şarj Edilebilecek

Bodrum Torba kavşağında 30 bin 759 metrekare arsa üzerinde inşa edilen yeni Bodrum Otogarının yüzde 90’nı tamamlandı. 74 milyon liraya mal olacak otogar içerisinde Türkiye’de ilk kez bir otogarda elektrikli araçların şarj edilebileceği 6 ayrı istasyon bulunuyor. Diğer taraftan otogarın çatısı altında yer alan güneş panelleri ile otogar kendi enerjisini üretecek. İnşaat alanı 17 bin 117 metrekare olan otogarda şehirlerarası otobüs peron sayısı 21, minibüs peron sayısı 45, minibüs depo peron sayısı 10, açık otopark sayısı 157 araç, kapalı otoparkı 19 araç ve engelli otoparkı da 8 araç olarak dizayn edildi.

Başkan Gürün: Şehir İçi Trafiği Rahatlayacak

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün “Bodrum sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın sayılı turizm merkezlerinin başında geliyor. Muğla güneşlenme süresi bakımından Türkiye ortalamasının üzerinde bir şehir. Bodrum Otogarı çatısındaki güneş panelleri sayesinde kendi enerjisini üretecek. Türkiye’de ilk kez bir otogarda elektrikli araçların şarj edilebileceği 6 ayrı istasyonumuz olacak. Mevcut otogarımızın Bodrum ilçemizin en işlek yerinde olması nedeniyle yaşanan trafik sıkışıklığı da yeni otogarımız faaliyete girdiğinde bir nebze olsun azalacak. Eski otogar alanı vatandaşlarımız ve ilçe belediyemizle fikir alışverişinde bulunarak ne yapılması gerektiğine karar vereceğiz” diye konuştu.