Yeni kira kanunu kiracıyı, ev sahibinin keyfi uygulamalarından kurtaracak!

Yeni kira kanunu kiracıyı, ev sahibinin keyfi uygulamalarından kurtaracak!Türk Kiracılar Derneği (KİRADER) Genel Başkanı Ali Ulvi Büyüknohutçu, yeni Borçlar Kanununun "Kiracıyı ev sahibinin keyfi uygulamalarından kurtaracağını" bildirdi.

Büyüknohutçu, yaptığı açıklamada, Türkiye'de kiracıların kendi haklarını bilmediğini söyledi. Ev sahiplerinin, kiracılara her istediğini yaptıramayacağını ifade eden


Büyüknohutçu, "İki konutu olan ev sahibi, ileride karşılaşabileceği hukuki bir durum için avukat tutarken, kiracı evden zorla çıkartıldığı zaman bile hakkını aramıyor" dedi.


Ev sahiplerinin kiracıya evini para karşılığı kiraladığını unuttuğunu ifade eden Büyüknohutçu, son günlerde bazı ev sahiplerinin, kira bedelini yüksek oranda artırmayan kiracıları evden çıkarmak için baskı kurduklarını iddia etti.


Büyüknohutçu, ev sahibi baskısına örnek olabilecek bir olayı anlatırken, Antalya'da Memurevleri Mahallesinde oturan bir kiracının evine giren ev sahibinin, yangına neden olabileceği gerekçesiyle evdeki günlük gazeteleri ve deodorantları attırdığını öğrendiklerini kaydetti.


Bütün ev sahiplerinin aynı şekilde davranmadığını da belirten Büyüknohutçu, "Yeni Borçlar Kanunu, kiracıyı ev sahibinin keyfi uygulamalarından kurtaracak" dedi. Büyüknohutçu, sözlerine şöyle devam etti:


"Yeni Borçlar Kanununu, kiracı ile ev sahibi arasında yaşanan gerginlikleri dengeleyecek bir yasa olduğunu görüyoruz. Son günlerde enflasyon oranında kira artışı yapılamayacağının gündeme gelmesi bazı ev sahiplerini huzursuz etmişe benziyor. Doğrudan doğruya (Fahiş oranda kirayı artır) diyemeyen bazı ev sahipleri, kiracılarına manevi baskı yapmak istiyor. Son günlerde bize gelen şikayetlerden bunları anlıyoruz. Artık ev sahibi kiracının evine misafir gelip gelemeyeceğine, kaç tane çocuk yapıp yapamayacağına kadar karar verebilir hale gelmiş durumda.


Bu da yetmiyormuş gibi bazı ev sahiplerinin kiracının evine girip ne yapıp yapmadığını kontrol ettiğini görüyoruz. Maalesef Türkiye'de ev sahibi kiracı ilişkilerinde böylesine direkt hayata müdahale edildiği bir ilişki yaşıyoruz. Bu da kiracılar için hayatı çekilmez boyuta getiriyor. Bu tür şikayetlerin ortadan kalkması için Türk Borçlar Kanunu'nun hem kiracı, hem de ev sahibi tarafından bilinmesi gerekiyor. Ev sahipleri de kiracılar da çıkacak yasadaki hak ve sorumluklarını iyi


bilecekler"


"Unutmamak gerekir ki ev sahibinin kiraya verdiği ev kadar, kiracının da ödediği kira kadar hakkı vardır" diyen Büyüknohutçu, "Kiracı evde bedava oturmuyor, ev sahipleri verdikleri ev karşılığında paralarını alıyorlar. Verdikleri ev karşılığında sadece kiralarını alacaklar hayatlarını değil" şeklinde konuştu.


-"ÜYELERİMİZİ HUKUK SİGORTASI YAPACAĞIZ"-


KİRADER olarak kendilerine müracaat eden vatandaşlara yasal destek sağladıklarını kaydeden Büyüknohutçu, "Hukuki desteğin yanı sıra avukat arkadaşlarımız da kiracılara yasal haklarını da öğretiyorlar. Kiracılarımızın yasal haklarının farkına varmalarını sağlıyoruz. Kiracının yasal boyutta bir girişimi söz konusu olursa da ona yol gösteriyoruz" dedi.


Büyüknohutçu, hedeflerinin Avrupa ülkelerindeki kiracı derneklerinin verdiği hukuk sigortası hizmetini verebilmek olduğunu belirtirken, "Üye sayımızın artmasıyla bu hukuk sigortası uygulamasına geçebileceğiz. Bu kapsamda bütün üyelerimizin hukuki sorumluluklarını derneğimiz veya ilgili kuruluşlar yüklenmiş olacak. Bu da yaşanan olumsuzlukların doğrudan ve kısa sürede çözümünü sağlayacak" diye konuştu.


Büyüknohutçu, derneğe üye olan kiracılardan hiç bir şekilde ücret alınmadığını sözlerine ekledi.


HÜSEYİN KANBERv