28 / 03 / 2023

Yeni tüketici yasasına Jet Fadıl maddesi eklendi!

Yeni tüketici yasasına Jet Fadıl maddesi eklendi!

Jetpa nedeniyle özellikle gurbetçileri mağdur eden Jet Fadıl'ın devremülk işine girmesi tüketici yasası taslağına yeni madde ekletti...Jetpa ile özellikle gurbetçilerden milyonlarca euro toplayarak mağdur bırakan Jet Fadıl lakaplı Fadıl Akgündüz’ün Caprice Gold ile devremülk işine girmesi yeni yasa getirdi. Yeni mağdurların oluşmasını önlemek için geçen haftalarda tartışmaya açılan tüketici yasa taslağına Jet Fadıl maddesi eklendi. Yasaya eklenen Jet Fadıl maddesiyle devremülk ve uzun süreli tatiller de kanun kapsamına alındı ve tüketiciye 14 gün içinde cayma hakkı getirildi. Ayrıca sözleşmenin bir örneği de tüketiciye verilecek. 


Jet Fadıl lakaplı Fadıl Akgündüz’ün devre mülk pazarlamasıyla birlikte, devre mülklerde tüketicilerin hakları tartışma konusu olmuştu. Yasa taslağına madde de bu yüzden eklendi. Ayrıca paket turlarda da taslakla düzenleyiciye söz verdiklerini yerine getiremezse zararı karşılama yükümlülüğü getirildi. 


Tüketici yasa taslağı ayrıca Türkiye ’de bir ilk niteliğinde olarak tüketici ile satıcılar arasındaki sorunlar için de ‘arabuluculuk’ mekanizmasını hayata geçiriyor. Buna göre, hakem heyetleri iki taraf arasındaki sorunlarda ‘tarafları sulhe teşvik edebilecek.’ Bugüne kadar hakem heyetleri sadece, “üründe kusur var mı, firmanın kusuru var mı” ona bakıyor ve varsa ürünün değiştirilmesi veya para iadesi gibi kararlar alıyordu. Taslağın yasalaşmasıyla birlikte halen hakem heyetlerinin 1167 TL olan bağlayıcı karar alma sınırı da, 2 bin TL’ye kadar çıkarılacak. Ayrıca, tüketicinin mahkeme hakkı da artık daha kolay olacak. Taslak yasalaşırsa, tüketici hiçbir ücret ödemeden mahkemeye gidebilecek. Çünkü mahkeme masrafları artık kararla birlikte alınacak. 


Sergilediysen sat 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı tarafından ana hatları açıklanan taslak, birçok alanda tüketici haklarını AB ile uyumlu hale getiriyor. Taslağa göre satıcı vitrinde, rafta veya açıkça görülebilir herhangi bir yerde satılık olmadığını belirtmedikten sonra teşhir ettiği ürünü satmakla yükümlü olacak. Ayrıca ayıplı malda ilk 6 ayda tüm sorumluluk satıcıda olacak. Buna göre teslim tarihinden itibaren 6 ay içinde çıkan ayıplarda mal direkt ayıplı kabul edilecek ve malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya ait olacak. Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici ücretsiz onarım, malın değiştirilmesi, bedelden indirim veya sözleşmeden dönme haklarına sahip olacak. 


Aboneye yeni hak 

Tüm abonelik sözleşmeleri de taslakla düzenleniyor. Buna göre tüketiciler artık istedikleri anda aboneliklerine son verilecek. Aboneliğe son verme işlemi zamanında yapılmazsa, daha sonrasındaki süre için tüketiciden bir bedel talep edilemeyecek. Aboneliğin sona erdirildiği durumlarda ise, ödenen bedelin geri kalan kısmı 15 gün içinde tüketiciye herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenecek. Taslak, bakanlık dışındaki kurumlar tarafından verilen tüketici ödüllerinin reklamlarda kullanılmasını da yasaklıyor.Radikal/Hacer Boyacıoğlu
Geri Dön