Yenigün İnşaat'tan Rusya’ya iki yeni tesis inşaatı!

Yenigün İnşaat'tan Rusya’ya iki yeni tesis inşaatı! Yenigün İnşaat'tan Rusya’ya iki yeni tesis inşaatı!

Yenigün İnşaat Rusya’da enerji tesisi projelerine hız kesmeden devam ediyor. Tesisin inşasını üstlenen Yenigün İnşaat, Timonovo ve Hmetyevo'da toplam 230 milyon dolar bedelli iki yeni ‘atıktan enerji üretim tesisi’ sözleşmesi imzaladı. Rusya’da 1990 yılından beri birçok proje hayata geçiren Yenigün İnşaat, ülkedeki faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. 2019 yılında Rusya’nın güçlü grupları arasında yer alan AGC-1 ile imzaladığı sözleşmeyle beş milyon Moskovalı’nın atıklarını enerjiye dönüştürecek tesisin inşasını üstlenen Yenigün İnşaat, iki yeni ‘atıktan enerji üretim tesisi’ sözleşmeye imza attı. 

Yenigün İnşaat’ın Moskova’da Timonovo ve Hmetyevo bölgelerinde inşa edeceği yeni tesislerin sözleşmelerinin toplam bedeli 230 milyon dolar oldu. Tesislerin 27 ayda tamamlanması planlanıyor. Rusya'da faaliyet gösteren LLC Yenigün ile Rus AKG-1 ortaklığıyla hayata geçirilecek iki katı atıktan enerji üretim tesislerinin her biri yıllık 700 bin ton olmak üzere toplam 1.4 milyon katı atık yakarak enerji üretecek.

25 yeni proje yolda

Yenigün İnşaat CEO’su Fikret Yenigün, işveren firmanın Rusya'nın değişik bölgelerinde 25 adet daha benzer proje gerçekleştireceğinden bahsetti. Rusya’nın çevreci bir hassasiyetle çalışmalar gerçekleştirdiğini anlatan Fikret Yenigün, “30 yıldır faaliyet gösterdiğimiz Rusya’da bu gibi projeleri üstlenmekten mutluluk duyuyoruz. Bu projeler, atık yönetimi alanındaki yeni teknolojilerin kullanılmaya başlanması bakımından önemli bir adım. İnşasını üstleneceğimiz ‘atıktan enerji üretim tesisleri’ atık yönetiminin de optimize edilmesini sağlayacak” diye konuştu. 

Yenigün ve Rus AGC-1'in 2019'da imza attığı anlaşmaya göre yapımı süren Moskova'daki atıktan enerji üretim tesisi projesinin ilk aşaması olan katı yakıt deposu inşaatı 2022 yılında tamamlanacak.