'Yeşil Notre Dame' önerisi!

'Yeşil Notre Dame' önerisi!Nötre Dame Katedrali’nin restorasyon çalışmalarına hız verildi. Mimarlar ilk kez restorasyon projesine ilişkin önerilerini sunarken, bunların arasında en çok ahşap çatının yerine sera yapılsın teklifi oldu.


Fransa'nın başkenti Paris’in sembolü olan Nötre Dame Katedrali’nin, çatısında çıkan yangın sonrası küle dönmesi üzerine, restorasyon çalışmalarına hız verildi.

Star Gazetesi'nde yer alan habere göre; mimarlar ilk kez restorasyon projesine ilişkin önerilerini sunarken, bunların arasında en çok ahşap çatının yerine sera yapılsın teklifi dikkat çekti. 

Fransa Başbakanı Edou-ard Philippe’in mimarlara “Çağımızın gerekliliklerine uygun şekilde restore edin” çağrısına karşılık, Paris merkezli mimarlık ofisi Stüdyo NAB iklim değişikliğine dikkat çeken bir proje hazırladı. 

Stüdyo, katedralin çatısının eski şeklini korumasını, ancak camdan yapılmasını ve içine sera kurulmasını tavsiye etti. Stüdyo NAB’ın önerisi sosyal medyada pek çok kez paylaşılarak büyük beğeni topladı.