Yeşil İnşaat'tan 700 milyon dolarlık Trump Tower

Yeşil İnşaat'tan 700 milyon dolarlık Trump TowerDonald Trump'la ortak olan Yeşil İnşaat, 2008'in başında, 300 rezidanstan oluşacak Trump Tower'ı inşa edecek. Yatırım maliyeti 700 milyon doları bulacak rezidans projesi Maslak-Levent hattında.


Beylikdüzü'nde, halihazırda 12 bin konutluk Modernist projesini hayata geçiren Yeşil İnşaat, geçtiğimiz yıl dünyanın sayılı zenginlerinden ABD'li emlak devi Donald Trump'la ortaklığa giderek tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Şirket, geçen mayıs ayında ise İngiltere'nin yanı sıra, Romanya, Bulgaristan, Çin,Hong Kong'ta yatırımları bulunan İngiltere'nin ünlü gayrimenkul ve yatırım şirketi Salamanca'yla yaptığı ortaklıkla gündeme gelmişti.

Uzun süredir Trump'la birlikte rezidans, otel ve ofis projesi yapmak için hazırlık içinde olan Yeşil İnşaat, sonunda kolları sıvadı. Şirket, 2008'de ilk etapta 300 rezidanstan oluşacak Trump Tower projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Maslak-Zincirlikuyu-Levent hattında bunun için uzun zamandır arsa arayışında olan şirket, Deva'nın Levent'teki binasına talip olmuş fakat burayı Kazak firması Landmarkk'a kaptırmıştı.

Yeşil İnşaat CEO'su Burak Duruman, "Trump Tower projesi için elimizde şu an mülk sahipleriyle anlaşmak üzere olduğumuz iki arsa var. Bir aya kadar iki arsadan hangisi daha uygunsa ona karar vereceğiz. Arsayı netleştirmemiz durumunda 2008'in başında Trump Tower projesine başlayacağız" diyor.

Arsaların nerede yer aldığı konusunda önce konuşmak istemeyen Duruman, "Sözünü ettiğiniz yerler daha önce ilgilendiğiniz Maslak-Levent civarında mı?" şeklindeki sorumuza, "O hat üzerinde bir yerlerde" diye cevap veriyor. Duruman'ın söylediğine göre 300 civarında konuttan oluşacak rezidansın yatırım maliyeti yaklaşık 700 milyon dolar olacak. Duruman, içinde çarşının da olacağı rezidansta dairelerin m2 fiyatı 2 bin doların altında olmayacağını belirtiyor.

500 milyon dolarlık golf resort ve otel

Önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek projelerden bir diğeri ise Trump Golf Resort Otel. Burak Duruman, yatırım maliyeti 500 milyon dolar civarında olacak proje için Antalya, Çeşme ve Bodrum'da 600-700 dönüm büyüklükte arsa aradıklarını söylüyor. Duruman, "Uygun arsayı bulur bulmaz yatırıma start vereceğiz. En geç 2008 ortasında bu projeye de başlamış oluruz" diyor. Trump'la birlikte ofis projesi yapılması da düşünülüyor. Bunun için arsa arayışında olduklarını söyleyen Duruman, Tramp Plaza'nın Avrupa yakasında Maslak-Levent, Anadolu yakasında ise iş merkezlerinin yoğun olduğu hatlar üzerinde yer alacağını ifade ediyor.

Yurtdışına açılabiliriz

Salamanca'yla konut yapmak için arsa aradıklarını söyleyen Burak Duruman, birlikte yurtdışında da yatırım yapabileceklerinin sinyalini veriyor: "Romanya'da Salamanca'yla baktığımız bir-iki tane proje var. Bunlar fizibl olursa yapacağız. Ayrıca, Bulgaristan ve Rusya'da da birlikte konut projesi yapabiliriz" diyor.

Geçen yıl, 12 bin konuttan oluşan Modernist projesinin ilk etabındaki bin 73 konutun inşaatını sürdüren şirket, önümüzdeki yıl, 4 bin konutluk ikinci etaba başlayacak.

Duruman, 2008'de 10-12 konuttan oluşacak projelere start vermek için arsa baktıklarını belirtiyor. Duruman, "500 dönümün üzerinde, Beylikdüzü gibi şehrin gelişmekte olan bölgelerinde Modernist gibi projeler yapmak istiyoruz" diyor.

Silivri'de 250 villadan oluşacak olan Poseidon, yine Kartal'da 400 konuttan oluşacak Kartal Rezidans ve Topkapı'da üç yıldızlı bir iş oteli de önümüzdeki yıl başlayacak olan projeler arasında...

Yüzde 15 peşinatla ev sahibi olma imkanı

Beylikdüzü'nde toplam 61 bin m2 alan üzerinde 12 konuttan oluşan Modenist'in ilk etabındaki bin 73 daire Ocak 2009'da teslim edilecek. Satışları devam eden proje için "Kolay Ev" adlı bir kampanya başlatan şirket, projeden ev almak isteyenlere yüzde 15 peşinatla ev sahibi olma imkanı da sunuyor. Kampanyayla ilgili bilgi veren Duruman şunları söylüyor: "15'lik peşinatın ardından, 6 ay sonra yüzde 10, 12'nci ayda ise kalan yüzde 10'luk kısmı ödüyorsunuz. Yani bir yıl içinde 35 ödeni ödüyorsunuz. Kalan yüzde 65'ini ise evinizi teslim aldığınızda ödeyebiliyorsunuz" Modernist'in ikinci etabı 4 bin, son etabı ise yaklaşık 7 bin konuttan oluşacak. Projenin 4 yıl içinde tamamlanması planlanıyor. 50-150 m2 büyüklükteki dairelerin yer aldığı Modernist'te dairelerin m2 fiyatı bin 100 YTL'den başlıyor. Modernist 1'de koru alanı, seyir terasları, gölet, şelale, kafeler, açık yüzme havuzu, yürüme parkuru, koşu ve bisiklet yolları,kapalı ve açık spor alanları, çok amaçlı spor salonları, her blokta kapalı otopark ve misafirler için açık otopark yer alıyor. Site içerisindeki içinde süpermarketten terziye, çocuk oyun alanlarından restoranlara kadar birçok bölümün bulunduğu 6-7 m2 büyüklükte çarşı da yer alacak.

KEZBAN GEBETAŞ/TEK BORSA