Yılın ilk yarısında yabancıya konut satışı rekor kırdı!

Yılın ilk yarısında yabancıya konut satışı rekor kırdı! Yılın ilk yarısında yabancıya konut satışı rekor kırdı!

RE/MAX'ın verilere göre; özellikle Irak, Pakistan, İran ve Suudi Arabistan’dan gelip Türkiye’ye yerleşenler, yaşamak için kiralık ev bulmaktansa satın almayı tercih ediyor.

Yabancıların en çok ev satın aldıkları üç büyükşehirde faaliyette bulunan RE/MAX ofislerinden uzman gayrimenkul danışmanları, yılın ilk yarısında geçen yıllara oranla sayıları neredeyse yarı yarıya artan yabancıların konut alma istatistiklerindeki ilginç detaylar yer alıyor Verilere göre Orta Doğu ve Arap ülkelerinden gelenler en çok İstanbul,  Ankara  ve Antalya’dan ev almayı seçiyor. Bu üç şehri Trabzon, Adapazarı, Yalova, Bursa, Muğla, Mersin, Aydın ve Konya izliyor. Vatandaşlık şartı gereği de, aldıkları evlerin değeri minimum 250 bin dolar oluyor.

Satın alma rakamları ikiye katlandı

2018'de 7 binlerde olan yabancıların Türkiye’den konut alma rakamı, 2019’un Haziran ayı itibari ile 13 bin 338 oldu. Geçen yıllarda, pazar payı yüzde 4 oranında olan yabancıya konut satışı, bu sene üçe katlanarak yüzde 12’lere çıktı. Konut almak için Türkiye’yi tercih edenler yine farklı şehirlerde farklı bütçelere göre hareket ediyorlar. İstanbul’da 250 bin – 500 bin dolar aralığında evler tercih edilirken bu rakamlar Antalya’da 100 bin dolar ila 200 bin dolar arasında değişiklik gösteriyor. Vatandaşlık yasasının gündeme gelmesiyle Antalya’da 250 bin dolar ve üzerindeki gayrimenkullere de ilgi olduğu görülüyor. Ankara’da ise fiyatları 800 bin dolara ulaşan daireler rağbet görüyor.

Beylikdüzü en tercih edilen semt

Yabancıların ev aldığı bölgeler değerlendirildiğinde ise beklenenin dışında yerler öne çıkıyor. İstanbul’da Esenyurt ve Beylikdüzü en çok tercih edilen bölhedeler olurken denize yakın olan Muratpaşa, Konyaaltı, Alanya ve Manavgat seçiliyor. Ankara’da ise gelir düzeyi yüksek olanlar Çankaya’dan yana tercih yaparken, daha düşük bütçeliler Mamak ve Altındağ’dan konut satın alıyor.

Pakistan ve Irak’tan artan talep var

Türkiye’den konut alan yabancılar arasında ilk sırada Iraklılar bulunuyor. İran, Rusya, Katar, Suudi Arabistan, Kuveyt, Sudan, Azerbaycan takip ediyor. Son dönemde Türkiye’den konut alan milletlerden biri de Pakistanlılar. Pakistan’ın Türkiye’ye 600 milyon dolara yaklaşan doğrudan yatırımı, ticaret hacminin 497 milyon dolara yaklaşması, iki ülke arasındaki ticari ilişkilere Türkiye’yi Pakistanlılar için büyük avantaj oluşturuyor. Pakistan’ın kurucusu Muhammet Ali Cinnah’ın Atatürk hayranı olması da bir diğer tercih sebebi.

Yüksek eğitimliler tercih ediyor

Konut satın alan yabancılarla ilgili ilginç bir detay ise çoğunun üniversite mezunu, eğitimli ve kendi ülkelerinde aydın kesimden kişiler olması. Yaş oranlarına bakıldığında 30-45 yaş arasındakiler öne çıktı.Emekliliğini Türkiye’de geçirmek isteyen 60 yaş üstü yabancıların sayısı ise arttı.

Ticari yatırımlar önemli etken

RE/MAX’ın verilerine bakıldığında Türkiye’yi yabancılar için cazip hale getiren en önemli detaylardan biri de, son yıllarda gelişen ticaret hacmi oldu. Dini ve kültürel yakınlık, Avrupa ve Asya’ya yakın olduğu için seyahat fırsatı, vatandaşlıkla gelen birçok ülkeye vizesiz giriş ve kolay vize alma kolaylığı sunuyor. İş kurarken sağlanan vergi muafiyeti de büyük bir artı olarak öne çıkıyor. Avrupa ülkelerine göre ucuz ve daha ılıman ikliminin olması tercih edilmesi açısında en önemli etken oldu. Rusya gibi soğuk ülkelerden gelenler Antalya gibi sıcak şehirlerden ev alıyor. Sıcak ülkelerden gelenler ise Trabzon gibi daha ılıman iklime sahip şehirleri tercih ediyor.

2019 Haziran'da 61 bin 355 konut satıldı!