Yılmaz Özdil'in villasına ekipler yıkım için geldi!

Yılmaz Özdil'in villasına ekipler yıkım için geldi!Bodrum' yazar Yılmaz Özdil'in eşi Hülya Özdil'in satın aldığı, imara uygun olmayarak yapılaşmayla 142 metrekareden 310 metrekareye ulaşan villanın kaçak eklentilerinin yıkımı için verilen süre bugün doldu. Aile eklentilerle ilgili herhangi bir çalışmada bulunmayınca Bodrum Belediyesi Fen İşleri Müdü


Bodrum'un Bitez Mahallesi'nde yazar Yılmaz Özdil'in eşi Hülya Özdil, 2 Mayıs 2017 tarihinde bir firmadan 4,6 milyon liraya villa satın aldı. Yapı, yürürlükte yer alan imar planında 'ticaret alanı' sınırları içerisinde yer alıyordu. Bodrum Belediyesi'nce yapıya Hülya Özdil adına 'ofis ve iş yeri- iki bağımsız bölüm- 142,5 metrekare' olmak üzere yapı ruhsatı verildi.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Belediye, bir süre sonra da yapı kullanım izin belgesi verdi. İmar planlarında ticari alan vasfına sahip olan yapıyı Özdil ailesi, villaya dönüştürdü. Ruhsatı tek katlı, iki bitişik ofis ünitesi için gerçekleşen 142,5 metrekare iskanlı yapıya; depo, jeneratör odası, bodrum kat ilavesi yapıldığı ortaya çıktı. 310 metrekareye ulaşan villa için Özdil ailesi, 31 Aralık 2017'ye kadar olan yapıları kapsayan 'İmar Barışı'na başvuruda bulundu. Ancak 'İmar Barışı' sonrasında da kaçak yapılaşmaya devam edildiği, 2018 yılında kaçak olarak 45 metrekarelik teras ve müştemilat yapıldığı belirlendi. Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, teras ve müştemilatın 'İmar Barışı' sonrası yapıldığını, bölgenin uydu fotoğraflarıyla da belirlendi.

Bu gelişmeler sonrasında villada bulunan imara uygun olmayan alanlar belirlenip inceleme başlatıldı. İncelemelerin tamamlanmasıyla dosya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderildi. Ayrıca villa, Bodrum Belediyesi tarafından mühürlendi. Mühürde, 'Bu inşaat ruhsat ve eklerine aykırı olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 32'nci maddesine istinaden mühürlenerek durdurulmuştur' ifadeleri kullanıldı.

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce villa bulunan kaçak eklentilerin yıkılması için yazılan talimat, Bodrum Belediyesi'ne tebliğ edildi. Belediye de söz konusu kaçak eklentilerin 13 Mayıs tarihine kadar yıkılması için Özdil ailesine tebligat gönderdi. Ancak tebligata rağmen aileden kimse villaya gelmedi, herhangi bir yıkım işlemi tamamlanamadı.

KOMŞULARIN VİLLALARI DA MÜHÜRLENDİ

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan incelemelerin ardından Yılmaz Özdil'in komşularının villalarından bazılarının yapı kayıt belgelerini iptal etti. Bu nedenle belediye ekipleri, bu villaları mühürledi. Belediye ekipleri, villalarda incelemelerde bulunarak, ölçüm yapıp fotoğraf çekti.

SÜRE DOLDU, YIKIM EKİPLERİ VİLLADA

Özdil ailesine kaçak eklentilerin yıkılması için verilen süre bugün doldu. Aile yıkım hakkında herhangi bir çalışmada bulunmayınca Bodrum Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ile Zabıta Müdürlüğü ekipleri, bu sabah villanın olduğu bölgeye aldı. Dört kamyonet ile villaya gelen yaklaşık 20 kişilik ekip, önce kişisel güvenlik önlemlerini aldı. 'Yıkım ekibi' yazan yeleklerini giyerek, baret, maske ve elpen takan işçiler, daha sonra kazma, balyoz, çekiç, levye ve kürek ile villaya girdi. İşçilerden bir bölümü ise villanın teras bölümüne çıkarak incelemelerde bulundu. Ekiplerin, yıkımına geçileceği açıklandı.

EKLENTİLERİN SÖKÜMÜNE BAŞLANDI

Villada sökümüne geçildi. Ekipler, ilk olarak kaçak bölümde bulunan çatının kiremitlerini kaldırdı. Ekiplerin, kırım yapmadan titiz bir şekilde eklentileri sökmeye çalışmaları dikkati çekti.

Yılmaz Özdil'in komşularının villaları da mühürlendi!

Villasını büyüten Yılmaz Özdil'e suç duyurusu!