15 / 08 / 2022

Yunuseli Havaalanı’nda inşaat başlıyor!

Yunuseli Havaalanı’nda inşaat başlıyor!

Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yunuseli Havaalanı’nın tekrar uçuşlara açılmasıyla ilgili inşaat çalışmaların da birkaç gün içerisinde başlayacağını söyledi.Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan 45 bin kişilik stadyumun gelirlerinin tamamının 10 yıl boyunca aylık 60 bin TL bedelle Bursaspor’a devredilmesine ilişkin meclis kararı, ocak ayı olağan toplantıda alındı. Bursaspor’un Bursa’nın en önemli markası olduğunu belirten ve kulübün Zambiyalı oyuncu Mbesuma’nın bonservis bedelinin geç ödenmesi nedeniyle UEFA’dan 100 bin Euro para cezasına çarptırıldığını hatırlatan Başkan Altepe, yapılan tahsisle birlikte alınan cezanın da absorbe edileceğini söyledi.


Büyükşehir Belediyesi’nin ocak ayı olağan meclis toplantısı, Çarşamba’daki İl Özel İdaresi binasında yapıldı. Toplantıda, Büyükşehir Belediyesi tarafından Acemler’de yapılan 45 bin kişilik stadyumun tüm gelirlerinin olduğu gibi Bursaspor’a bırakılmasına yönelik Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye yetki verildi. Yetkilendirme, mecliste grubu bulunan tüm partilerin oybirliğiyle yapıldı.


Başkan Altepe: Hayırlı olsun


Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, alınan kararın hayırlı olması dileğinde bulundu. Bursaspor’un şehrin en önemli markası olduğunu ve kamu yararına faaliyet gösterdiğini kaydeden Başkan Altepe, kulüple belediye arasında yapılacak sözleşme sonrasında uygulamanın yürürlüğe gireceğini ifade etti. Bursaspor’un Zambiyalı oyuncu Mbesuma’nın bonservis bedelinin geç ödenmesi nedeniyle Avrupa kupalarından 1 yıl men ve 100 bin Euro para cezası aldığını hatırlatan Başkan Altepe, “Kulüp hesaplarını düzeltmezse, bir kez daha ceza alacak ve durum iyice kötüye gidecek. Eğer düzeltirse, ceza belki de kalkacak” dedi. 


Konya ve Kayseri örnekleri incelendi


Stadyumun Bursaspor’a devredilmesine ilişkin Konya ve Kayseri örneklerini incelediklerini, kiralamanın nasıl yapılabildiğini detaylarıyla tespit ettiklerini belirten Başkan Altepe, Bursaspor için en uygun kira bedelini belirlediklerini kaydetti. Kiralamanın kulübe aylık 60 bin TL bedelle 10 yıl boyunca yapıldığını kiralandığını vurgulayan Başkan Altepe, “Tüm işletmeleri ticarethaneleriyle birlikte kulübe devretmiş bulunuyoruz. Açılışı da belediye olarak inşallah biz yapacağız” diye konuştu.  


Açılış maçına Barcelona geliyor


Başkan Altepe, meclis toplantısında, 45 bin kişilik stadyumun açılış maçı için Barcelona futbol takımının getirilmesinin düşünüldüğünü de açıkladı. Durumun kesinlik kazanmadığını fakat yüksek ihtimal taşıdığını belirten Başkan Altepe, açılış maçı için gün belirlemeye, program oluşturmaya çalıştıklarını ifade etti.


İş akdi yenilenmeyen işçiler Büyükşehir himayesinde


Başkan Altepe, meclis toplantısında, daha önce İl Özel İdaresi tarafından okullarda çalıştırılan ve bu yıl ödenek yetersizliği nedeniyle iş akdi yenilenmeyen 200 kadar çalışanın da Büyükşehir Belediyesi himayesine alındığını açıkladı. Konuya Bursa’nın bir sıkıntısı olarak baktıklarını ve böyle bir karar aldıklarını ifade eden Başkan Altepe, “Bu arkadaşlar daha önce özel idare tarafından okullarda görevlendiriliyordu. Bunların kaynağı özel idareden sağlanıyordu. Aynı şekilde bu yıl da devlet desteği alınması ve çalıştırılması gerekiyordu. Fakat bakanlık, bu yıl 250 kişilik bütçe ayırmış ve dolayısıyla 200 kişi açıkta kalmış. Kimse sahip çıkmayınca biz sahip çıktık. Açıkta kalan 200 kişiyi, Büyükşehir olarak üzerimize aldık. Sıkıntıyı halledelim istedik. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.


Yunuseli Havaalanı’nda inşaat başlıyor


Başkan Altepe, Yunuseli Havaalanı’nın tekrar uçuşlara açılmasıyla ilgili inşaat çalışmaların da birkaç gün içerisinde başlayacağını söyledi. Hava Kuvvetleri Komutanı’yla konuya ilişkin telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini, havaalanının sivil uçuşlara açılmasıyla ilgili son onayların alındığını belirten Başkan Altepe, “Kule inşaatını Özdilek yapacak. Zemin binalarını ise biz gerçekleştireceğiz” dedi.


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ