Zamanın ve konforun değeri Kuzey Marmara Otoyolu ile yeniden belirlendi!

Zamanın ve konforun değeri Kuzey Marmara Otoyolu ile yeniden belirlendi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu'nun sadece Marmara'nın değil, tüm Avrasya Bölgesi'nin ulaşımında ve ticaretinde hayati bir rolü olduğunu açıkladı.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Akyazı ilçesinde düzenlenen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans yöntemiyle katıldığı Kuzey Marmara Otoyolu'nun son kesimi olan İzmit-Akyazı bölümünün (6. kesim) açılış töreninde konuşma yaptı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; 18 yıl önce AK Parti iktidarıyla başlayan ulaştırma ve altyapı hamlelerinin güçlenerek sürdüğünü dile getiren Karaismailoğlu, Türkiye'yi dünyanın en büyük ekonomileri arasında hak ettiği konuma taşımak için dünyanın en büyük projelerine imza attıklarını, halen ülkenin dört bir yanında 3 binin üzerinde şantiyede mühendis, teknik personel ve işçilerin gece gündüz çalışmalara devam ettiğini belirtti. 

Bakan Karaismailoğlu, "Sadece geçtiğimiz bir aylık dönemde Samsun-Sivas demir yolu hattı, Kahramanmaraş-Göksun-Kayseri yolu, Formula 1 Pisti, Hayrabolu-Tekirdağ yolu, Sarıkamış-Karakurt Horasan yolu ve Manisa Akhisar çevre yolu açılışlarını gerçekleştirdik" diye konuştu.

Karaismailoğlu, çarşamba günü Ankara-Niğde Otoyolu'nun tamamını hizmete açtıklarını, Çin'e uğurladıkları ilk ihracat treninin yolculuğunu kesintisiz ve başarılı bir şekilde tamamladığını belirterek, aynı şekilde yakın süreçte pek çok projeyi hizmete sunacaklarını söyledi. 

"Geçit vermez" denilen dağları tünellerle deldiklerini, "aşılmaz" denilen nehirleri, vadileri köprülerle geçtiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, aşkla bağlı oldukları vatana ve millete büyük bir güçle hizmeti sürdüreceklerine dikkat çekti. 

 Zamanın ve konforun değeri Kuzey Marmara Otoyolu ile yeniden belirlendi!

- "Ticaretin kalbinde yer alan bölgeyi kuşatan ulaşım koridorunu tamamlamış oluyoruz"

Bakan Karaismailoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu'nun sadece Marmara'nın değil tüm Avrasya Bölgesi'nin ulaşımında ve ticaretinde hayati bir rol oynayacağına vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"İki kıtayı birbirine bağlayan, Avrasya'nın lokomotifi Marmara'nın itici gücü Kuzey Marmara Otoyolu sayesinde araçların şehir içi trafiğine girmeden yüksek standartlı, kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir yol ile transit geçişi sağlanacaktır. Kısım kısım kullanıma açılan otoyolumuzun daha önce hizmete aldığımız 320 kilometrelik kesimlerinden sonra bugün de İzmit 1 Kavşağı-Akyazı arasında yer alan 73 kilometre uzunluğu ile son ve en uzun kesimini hizmete alarak 400 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu'muzun tamamını hizmete açıyoruz. Böylelikle ticaretin kalbinde yer alan bu bölgeyi kuşatan bir ulaşım koridorunu tamamlamış oluyoruz."

Karaismailoğlu, 6. kesimde 4 viyadük, 64 köprü, 22 üst geçit, 20 alt geçit, 179 menfez olmak üzere toplam 289 yapının olduğunu, otoyolla yüksek standartlara sahip, dünyaya örnek ve tasarrufun önünü açan bir projenin hayata geçirildiğini kaydetti. 

- "Zamanın ve konforun değeri Kuzey Marmara Otoyolu ile yeniden belirlenmiştir"

Projelerin her birinde depreme dayanıklılığı sağlayan en modern mühendislik yaklaşımlarının kullanıldığının altını çizen Bakan Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

"Kuzey Marmara Otoyolu, olası bir depremde Marmara Bölgesi ve İstanbul'a hizmet verecektir. Kuzey Marmara Otoyolu ülkemizin önemli gücü olan sanayi ve ticaret şehirlerine yeni bir soluk kazandıracaktır. İstanbul'dan Anadolu illerine doğru gidişte ve dönüşte mevcut TEM otoyolu ve D-100 kara yolunda oluşan uzun araç kuyruklarının da önüne geçilmiştir. Kuzey Marmara Otoyolumuzun bir başka özelliği de kamu-özel sektör iş birliğiyle yapılmış başarılı projelerimize güzel bir örnek teşkil etmesidir. Yeni bütçe imkanları projelerimizi en nitelikli ve en hızlı şekilde vatandaşlarımızın hizmetine açabilmeyi sağlamaktadır. Zamanın ve konforun değeri Kuzey Marmara Otoyolu ile yeniden belirlenmiştir." 

 Zamanın ve konforun değeri Kuzey Marmara Otoyolu ile yeniden belirlendi!

Karaismailoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu'nun her bir vatandaş için gurur vesilesi olduğunu, gençlere, çocuklara Türkiye'nin aydınlık yarınlarının bir nişanesi olarak gösterebilecekleri dünya çapında bir eser olduğunu dile getirdi. Bakan Karaismailoğlu, "Ülkemizi ve milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak için hiçbir engel tanımayacağımızın ve Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada lider ülkelerden biri olacağı günlerinin ne kadar yakın olduğunun ispatı niteliğindedir. Bu hayırlı günde, projemizde emeği geçen her kademeden çalışma arkadaşlarıma ve yüklenici firmalara teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

- TBMM Başkanı Şentop otoyolda incelemelerde bulundu

Açılış sonrasında Bakan Karaismailoğlu, otoyolda bir süre makam aracını kullandı.

Programa, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, AK Parti Sakarya milletvekilleri Recep Uncuoğlu, Kenan Sofuoğlu, Çiğdem Erdoğan Atabek, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ile diğer ilgililer katılım gösterdi.

Diğer yandan, açılıştan önce otoyolda incelemeler yapan TBMM Başkanı Mustafa Şentop da Vali Kaldırım'dan bilgi aldı.

Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kurtköy-Akyazı etabı açıldı!