Zeytinburnu Sümer'de kentsel dönüşüm devam ediyor!

Zeytinburnu Sümer'de kentsel dönüşüm devam ediyor!

Zeytinburnu Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, Kent Konseyi Başkanı Cemal Merdan'ın başkanlığında bir araya gelip, Zeytinburnu'nda devam eden kentsel dönüşümü masaya yatırdı.


Yapılan toplantıda, Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Alsaç, Kurul üyeleri Renizi Yılmaz, Cenap Altıok, Av. İsmail Tarhan, Perihan Bana, Cengizhan Bahçekapılı, Vehbi Bodur, Gülmen Güven, Saadettin Sökmen, Halil Bektaş, Taha Nusret Bozkurt ve Kent Konseyi Genel Sekreteri Mehmet Ateş hazır bulundular. 


Kent Konseyi Başkanı Cemal Merdan'ın açış konuşmasından sonra Kent Konseyi Genel Sekreteri Mehmet Ateş, gündeme dair bilgiler verdi. Toplantıda Engelliler Meclisi Başkanı Taha Nusret Bozkurt, hazırladıkları tüzük taslağını üyelerin bilgisine sunarak genel kurulun gündemine alınmasını teklif etti. Teklif oy birliği ile kabul edildikten sonra üyelerin kentsel dönüşüm konusundaki önerileri ve soruları alındı. Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Alsaç, sorulan sorulara yanıt verdi. 

Alsaç, "1999 Yılında göreve başladıktan sonra İstanbul Üniversitesi ile bir yıl çalışarak 1/5000'lik zemin planlarını çıkardık. Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (1ICA) ile iki yıl süreli çalışmalar yaparak, mevcut binaların depreme dayanıklılığını ölçtük. 


Gördüğümüz manzara iç açıcı değildi. Tedbir alınmazsa can kaybının çok olabileceğine dair görüşler ileri sürülüyordu. Bu aşamada İstanbul Büytikşehir Belediyesi, Üniversiteler ve Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte 1/5.000'lik İstanbul Master Planının hazırlıklarını başlattı. Pilot ilçe olarak, Zeytinburnu ve Bakırköy uygulama alanı olarak seçildiler. Yaklaşık 15.400 bina, 4 üniversitenin görevli elemanlarınca değerlendirildi. Buna göre, 2.295 binanın çok tehlikeli olduğu görüldü. Zeytinburnu Belediyesi olarak yerinde dönüşüm ilkesini benimsedik. Sümer Mahallesinde 1.250 bağımsız birim için uygulamayı başlattık. 2007 yılında Sümer Mahallesinde 25 ayrı apartmanda 25 ayrı toplantı yaptık. 2007 - 2013 arasında 455 konut yaptık. İkinci dönemde, 2018 yılı sonuna kadar 850 konut daha yapacağız. Hazırlanmasında Belediye Başkanımız Murat Aydının büyük emeği olan 6306 Sayılı Kanun imar işlemlerine kolaylık getirmektedir. Ruhsat harcı alınmaması ve vergi muafiyeti Belediye Başkanımızın ısrarlı takibi ile yasa içerisinde yer almıştır. Bunca yıllık tecrübe ile gördük ki devlet eliyle dönüşüm çok zor oluyor. Özel sektör ve vatandaş desteği olmadan bu işin çözümü uzun yıllar alacaktır.'dedi. 


212 Haber Gazetesi