Zeytinburnu'na millet bahçesi müjdesi!

Zeytinburnu'na millet bahçesi müjdesi! Zeytinburnu'na millet bahçesi müjdesi!

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, "İstanbul’da beş yerde daha millet bahçesi yapacağız. Bunlardan bir tanesini de Zeytinburnu’na yapacağız" dedi...İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal dün Zeytinburnu’ndaydı. Başkan Uysal, Zeytinburnu’ndaki ziyaretlerine Çetinbaş ailesini ziyaret etti ve daha sonra da Çırpıcı Mahallesi’nde vatandaşlara hitap etti.

Zeytinburnu'nun en önemli sorunu kentsel dönüşüm

İBB'de yer alan habere göre; Başkan Uysal, Zeytinburnu’nun en önemli sorunlarından birinin kentsel dönüşüm olduğunu ve her seçimde bazı kesimler tarafından vatandaşın kandırılmaya çalışıldığı ifade etti. Başkan Uysal sözlerini şu şekilde sürdürdü; "Her seçimde AK Parti’nin iktidara geldiği günden bugüne diğer partililer gelip, ‘AK Parti sizi buradan sürecek’ derler. Ama bugüne kadar da AK Parti hiç kimsenin evini elinden alıp da başka bir yere göndermedi ve elinde olmayana da verdi. Sizler rahat olun bundan sonra da kimsenin elinden bir şey almayacağız. Rahat olun, kimsenin var olan iyi bir şeyini elinden alıp daha kötü bir şey vermeyecek AK Parti. Hepimizin ortak bir kanısı var ki o da bu evlerin yıkılıp yeniden yapılması.

Dedik ki, kentsel dönüşümde vatandaşımızın evi yıkılacaksa yine aynı yerde vatandaşımızın evi olsun. Geçmişte imar artışı önerip, imar artışı ile birlikte biraz daha yüksek binalar yapılsın ve o yüksek binalarda vatandaşımız yaşasın. Ama bu da bir sonuç vermemiş ve ciddi sorunlar çıkmış. Ama zar zor para biriktirip ev almış vatandaşımızı yeni bir borcun altına sokmakta doğru olmazdı. Buna da karşı çıktık. Vatandaşımızın yararına olacak bir kentsel dönüşüm için kolları sıvadık ve dedik ki, ‘kentsel dönüşüme kamu yararı olarak bakılsın’ ki işimiz daha kolaylaşsın. Vatandaşımızın 100 metre karelik evi varsa bunun yüzde 20’sini kesip, kendisinden ücret talep etmeden 80 metre kare olarak ev vereceğiz. Bizler de o yüzde 20’leri biriktirerek maliyetimizin yüzde 60-70’ini karşılayıp ve belediye bütçesinden ayırdığımız 1 Milyar ile yüzde 30-40 oranında takviye yapıp kentsel dönüşümü bu şekilde çözeceğiz. Yani biz burada eski evleri yıkıp yapacağız ve 100 metre kare evi olan 80 metre kare ev vereceğiz bunun için de vatandaşımızdan bir ücret talep etmeyeceğiz. Bizler bu şekilde yapacağımız kentsel dönüşümü altı ilçemizde başlattık ve Fatih, Zeytinburnu, Bayrampaşa ve diğer ilçelerimizle de görüşmelerimiz devam ediyor. Şimdi birleri kapınızı çalıp, ‘AK Parti sizi buradan sürecek’ derlerse sizler de onlara, ‘AK Parti olduğu sürece bizleri buradan kimse süremez’ diyebilirsiniz."

Zeytinburnu'na millet bahçesi geliyor

Millet bahçesi projesinden bir tanesinin de Zeytinburnu’na yapılacağının ifade eden Başkan Uysal, "Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu ‘Millet Bahçeleri’ projesi var. Atatürk Havalimanı yeşil alan ve park oluyor. İstanbul’da beş yerde daha millet bahçesi yapacağız. Bunlardan bir tanesini de Zeytinburnu’na yapacağız. Zeytinburnu’nda ayrıca yürüttüğümüz alt ve üst yapı çalışmalarımız hızla devam etmekte. Ama hizmetleri yapabilmemiz için olmazsa olmazımız vatandaşımızın bizlere destek vermesi" dedi.