Zeytinburnu'nda kentsel dönüşüm hız kesmiyor!

Zeytinburnu'nda kentsel dönüşüm hız kesmiyor!

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Zeytinburnu’ndaki kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin önemli bir adımın daha atıldığına dikkat çekti. Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Zeytinburnu’ndaki kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin önemli bir adımın daha atıldığına dikkat çekti. Doğan Haber Ajansı'nda yer alan habere göre; Arısoy, “İETT Blokları, Zeytinburnu’nda Merkezefendi Mahallemizde bulunan ve 20 yıldır adeta kangren olan bir yerdi. Buranında plan sorununu çözdük” diye konuştu.

Plan kaynaklı problemlerin çözüme kavuşturuldu ve kentsel dönüşüm çalışmalarının başladığı en son bölge olan Merkezefendi Mahallesi’ndeki 252 konutlu İETT Blokları oldu. Konuya ilişkin açıklamalar yapan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, şunları kaydetti:

“Hak sahipleri ile özel sektör arasında uzlaşma sağlandı. Projenin onaylanmasının ardından özel sektör tarafından inşaata başlanacak, sürecin de takipçisi olacağız. Çok şükür işleri yoluna koyduk. İlerlemeye devam ediyoruz.”

Zeytinburnu nda kentsel dönüşüm hız kesmiyor!

YIKIM TAMAMLANDI, PROJE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Yıkım sürecinin bitirildiğini vurgulayan Arısoy, “Mevcut durumda 10 blokta 252 daire bulunmaktaydı. Konsept proje hazırlanmış ancak nihai proje çalışmaları devam ettiğinde kaç konut ve ticari alan yapılacağı projenin tamamlanmasının akabinde belli olacak. Hak sahiplerimiz belediyemizin de desteğini alarak bu süreçte tek başlarına bırakılmayıp çalışmaların tamamlanmış olmasından çok memnunlar” ifadelerini kullandı.

ZEYTİNBURNU’NDA 5 BÖLGEDE KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRÜYOR

Zeytinburnu’nda 5 ayrı bölgede kentsel dönüşüm uygulamalarının sürdüğüne dikkat çeken Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “İlçede başlanan ve başlanacak olan kentsel dönüşüm projeleri kapsamında, yaklaşık 85 bin metrekarelik alanda bin 500’ e yakın bağımsız bölüm dönüşümünün tamamlanmasını planlıyoruz. Ayrıca ilçemizdeki riskli yapı stokunun dönüştürülmesinde kullanılacak olan rezerv konut alanını da inşa ettik.” dedi.

Kentsel dönüşüme ilişkin verdikleri sözlerinin hepsini yerine getirdiklerini belirten Ömer Arısoy, kentsel dönüşüm sürecinin özveriyle yürütülmesi gerektiğine dikkat çekti. 

Arısoy, “Biz bu yola çıkarken hemşehrilerimize bir söz vermiştik. ‘Devletimizin imkânlarını kullanmak için elimizden ne geliyorsa yapacağız’ demiştik. Çalışmalarımızda bize her türlü desteği veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a ve onun şahsında bakanlıkta emeği geçen herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Zeytinburnu nda kentsel dönüşüm hız kesmiyor!

“MUTLAKA EVLERİMİZİN RİSKLİ OLUP OLMADIĞINA BAKALIM, GÜVENLİ KONUTLARA KAVUŞALIM”

Zeytinburnu’nda yapıların dönüşümünün hız kesmeyeceğini vurgulayan Ömer Arısoy, Zeytinburnu ilçe sakinlerinin kanunların verdiği imkanlardan yararlanmaları çağrısında bulundu. Arısoy, şunları kaydetti:

“Bildiğiniz üzere şu anda yürürlükte olan kentsel dönüşüm kanunu ile eğer bir yapı ‘riskli yapı’ kararı ile yıkıldı ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği ile 18 ay boyunca devlet kira yardımı yapıyor, yine riskli yapının dönüşümü için ruhsat ve iskân harcı da alınmıyor. Ayrıca Zeytinburnu’nda Yeni İmar Plan Notu sayesinde hak sahiplerine birçok avantaj sunmuş oluyoruz. Hemşehrilerimizin ilgisini bekliyorum. Mutlaka evlerimizin riskli olup olmadığına bakarak dönüştürelim bir an evvel güvenli konutlara kavuşalım” şeklinde konuştu.

Zeytinburnu’nda kentsel dönüşümün önü açılıyor!