02 / 07 / 2022

100 günlük eylem planı mega projelere yarayacak!

100 günlük eylem planı mega projelere yarayacak!

Cumhurbaşkanlığı kabinesinin ulaşımdan enerjiye, ekonomiden sanayiye, dış ticaretten şehirciliğe, dış politikadan savunmaya, eğitimden sağlığa, tarımdan teknolojiye olmak üzere ilk 100 günlük hedefini kapsayan eylem planı mega projelere yarayacak.İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, gerek iş dünyasının gerekse piyasanın somut adımlar görmeye ihtiyacı olduğunu dile getirerek, "Bu açıdan 100 günlük eylem planın somut adımlar içermesi umut verici." dedi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen "Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı" tanıtım toplantısında kabinesinin 100 günlük eylem planını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı kabinesinin ulaşımdan enerjiye, ekonomiden sanayiye, dış ticaretten şehirciliğe, dış politikadan savunmaya, eğitimden sağlığa, tarımdan teknolojiye olmak üzere ilk 100 günlük hedefini kapsayan eylem planı, iş dünyası tarafında da memnuniyetle karşılandı.

Zeytinoğlu, konuya ilişkin Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, böyle bir planın açıklanmış olmasını başlı başına olumlu bir gelişme olarak nitelendirdiklerini belirtti.

Gerek iş dünyasının gerekse piyasanın somut adımlar görmeye ihtiyacı olduğunu dile getiren Zeytinoğlu, "Bu açıdan 100 günlük eylem planın somut adımlar içermesi umut verici. Özellikle piyasaya güven vermesi açısından bütçe disiplinine bağlı kalınacağının açıklanması önemli. Bunun yanında Akkuyu Nükleer Santrali gibi projelerin devam etmesi, yeni projelere start verilmesi, KOBİ’lere destek, yüksek teknolojiye destek gibi hedefler ekonomik büyüme ve istihdam hedefleri açısından olumlu." dedi.

Zeytinoğlu, planın birçok noktasında Çin'in ön plana çıktığını söyleyerek, Çin’den kredi alınması, ihracat ve turizmde Çin’e yönelinmesi gibi hedeflerin görüldüğünü belirtti.

Dünyanın Çin'e yöneldiği bir dönemde bu hedeflerin yadırganmaması gerektiğini belirten Zeytinoğlu, şöyle konuştu:

"Dış ilişkileri çeşitlendirmek olumlu bir hedeftir. Ancak Türkiye'nin zaten var olan ticari ve ekonomik ilişkilerinden ön plana çıkan AB ile ilişkilerin ilerletilmesi de en az bunun kadar önemlidir. AB ile Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve sadece sanayi ürünlerini kapsayan Gümrük Birliği'nin, hizmetler ve tarımın da katılması ile güncellenmesine öncelik verilmeli. Bunun için Gümrük Birliği'nin güncellenmesine yönelik müzakerelerin bir an önce başlatılması ve AB’nin ikna edilmesi şart. Planda yargı sisteminin düzeltilmesine yönelik hedef süre uygulaması, arabuluculuk ve uzlaştırma uygulamaları, elektronik altyapının güçlendirilmesi gibi önlemler daha etkin bir yargı açısından önemli hedefler. Yargının iyileştirilmesi ve daha etkili ve bağımsız bir yargı sistemi kuşkusuz ki Türkiye-AB ilişkileri açısından önemli bir kazanım olur."

100 günlük eylem planındaki başlıca hedefler


İlk 100 günlük eylem planına göre, İstanbul'daki yeni havalimanı 29 Ekim tarihinde hizmete girecek. Kanal İstanbul Projesi'nin, ÇED ve etüt proje işleri de tamamlanacak. Üç katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin yap-işlet-devret modeliyle inşası için de ihaleye çıkılacak. Bölünmüş yol ağına ise 328 kilometre, otoyol ağına 120 kilometre daha ilave edilecek.

Enerji alanında Akkuyu Nükleer Santrali'nin ilk ünitesi 2023 tarihinde hizmete alınacak, Sinop Nükleer Santrali için çalışmalar sürecek. 

Bütçe disiplininden taviz verilmeyecek, kamunun borçlanma maliyetleri de düşürülecek. Yaklaşık 40 milyar TL'lik kamu kaynağı tek hesapta yönetilerek, yılda 3-4 milyar TL arasında ilave gelir elde edilecek.

Dış borçlanmada Çin piyasasına yönelinecek, Kalkınma Bankası yeniden yapılandırılacak, KOBİ'lere verilen destek artırılacak, 1000 TL'nin altında emekli maaşı bırakmama sözü yerine getirilecek.

Eximbank'ın müşteri sayısı ve bunun içindeki KOBİ payı da artırılacak. Yeni dönemde ise öncelik Çin, Meksika, Rusya ve Hindistan pazarları olacak. Bunun için de gereken ülke stratejileri ve eylem planları hazırlanacak.