120 milyon dolar ile Bursa marka şehir olacak

120 milyon dolar ile Bursa marka şehir olacakMerinos Fabrikası, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 120 milyon dolarlık ile Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi ve Merinos Parkı olacak.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, "Bursa'yı ulaşımından çevre yatırımlarına kadar mevcut sıkıntılarını çözümleyerek, markalaştıracağız. Bu kapsamda Merinos Fabrikası kentsel dönüşüm projesi ile artık Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi ve Merinos parkı olarak hizmet edecek" dedi. Şahin, "Merinos Kentsel Dönüşüm Projesi toplam 261.806 metre kare alan üzerine projelendirildi ve 120 milyon dolara mal oldu" dedi.


Şahin, teleferik projesi ile 12 ay Uludağ'ı yaşanabilir bir bölge yapacaklarını ve Uludağ'ı yeniden planladıklarını belirtti. Başkan Şahin, Merinos Parkı'nın yürüyüş yolları, havuzları ve 200 bin metrekarelik yeşil alanının yanısıra Hyde Park benzeri bir özgürlük meydanı ile Bursa'nın yeni yaşam merkezi olacağını belirtti.


Projedeki iki büyük tesisten biri olan 60 bin metrekare alanlı eski Merinos Fabrikası Konservatuar- Sanat Merkezi- Tekstil Müzesi- Kütüphane gibi fonksiyonları içerisinde barındırarak eğitim, sosyal ve kültürel ihtiyacın karşılanmasına hizmet edecek. Ayrıca, Türkiye'nin ilk tekstil müzesi, Bursa'nın ilk Enerji ve Spor Tarihi Müzesi de gerçekleşecek” dedi.


EYLEM ŞİMŞEK