26 / 05 / 2022

13 milyon emekliyi ilgilendiriyor! Ödenen vergilerinizi geri alabilir, vergiden muaf olabilirsiniz! 

13 milyon emekliyi ilgilendiriyor! Ödenen vergilerinizi geri alabilir, vergiden muaf olabilirsiniz! 

Türkiye'de 13 milyon civarında emekli bulunuyor. Sözcü Gazetesi köşe yazarı Nedim Türkmen, bugünkü köşesinde emlak vergisini ve emeklilerin vergi ödemelerini kaleme aldı. İşte Nedim Türkmen'in o yazısı...SIFIR ORANLI EMLAK VERGİSİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR? 

"Emlak Vergisi Kanunu'nun 8. maddesi ile Bakanlar Kurulu'na bazı kişiler için, Emlak Vergisi oranını sıfır olarak belirleme yetkisi verilmiştir. Bakanlar Kurulu bu yetkisini bazı kişiler için kullanmıştır" açıklamasında bulunan Nedim Türkmen, bu kişilerin, emlak vergisi mükellefi olmalarına karşın indirimli yani sıfır oranlı vergiye tabi olduğunu vurguladı. 

13 milyon emekliyi ilgilendiriyor! Ödenen vergilerinizi geri alabilir, vergiden muaf olabilirsiniz!  

Buna göre; Türkiye'de brüt yüzölçümü 200 metrekareyi aşmayan, tek meskene sahip ya da tek meskeninin intifa hakkına sahip olan aşağıdaki kişiler indirimli emlak vergisinden faydalanabiliyor: 

-Gaziler,
-Şehitlerin dul ve yetimleri,
-Engelliler,
Hiç geliri bulunmayan ev hanımı ve işsizler,
-Kanunla kurulan Sosyal Güvenlik Kurumları'ndan (Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur emeklileri) aldığı aylıktan başka gelire sahip olmayan emekliler. 

Nedim Türkmen, "Ev hanımları, emekli ve işsizlerin brüt 200 metrekarenin altında tek konutları varsa; hizmet karşılığı elde edilen ücret geliri, ticari, sınai ve mesleki faaliyet geliri, tarımsal faaliyet geliri, menkul ve gayrimenkul geliri, faiz ve temettü geliri veya benzeri bir türde bir gelirlerinin olmaması gerekmektedir" dedi ve hiç geliri olmamanın bir istisnasının bulunduğunu vurguladı. 

"Buna göre; 2021 yılı içinde elde edilen ve 53.000-TL'yi geçmeyen her türlü menkul sermaye iradı gelirleri (faiz geliri, borsa kazançları, devlet tahvili gelirleri vb. gibi) bu hükmün istisnası içinde değerlendirilecektir" açıklamasında bulunan Türkmen, engelliler, gaziler ile şehitlerin dul ve yetimlerinin vergi indiriminden faydalanabilmeleri için faaliyet ya da gelir şartı aranmadığının altını çizdi. 

13 milyon emekliyi ilgilendiriyor! Ödenen vergilerinizi geri alabilir, vergiden muaf olabilirsiniz! 

Emekli maaşı haricinde başka bir gelire sahip olmayan emeklinin, meskenini kiraya verip kensidinin de kirada oturması durumunda sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanabileceğine dikkat çeken Türkmen, "Kat irtifaklı arsa tapusu olan ev için de, sıfır oranlı Emlak Vergisi avantajından faydalanılabilir. Bu avantaj için, binaya ait iskân belgesinin alınması şartı yoktur" ifadelerini kullandı.

İndirimli vergi oranının uygulanması için, meskende bizzat oturma şartının aranmadığını belirten Türkmen, emeklinin kendisine ait tek mülkü; yazlık, dağ evi, yayla evi vb. evler için bu avantajdan faydalanılmasının mümkün olmadığını dile getirdi. 

"Kişi, o evde yılın tamamında oturuyorsa ve diğer şartları da taşıyorsa, indirimli vergi oranından faydalanabilecektir. Ayrıca tapuda mesken olarak gözüken ancak işyeri olarak kiraya verilen gayrimenkul ile ilgili olarak, sıfır oranlı Emlak Vergisi avantajı uygulanamaz" açıklamasında bulunan Nedim Türkmen, emekli olduktan sonra, başka bir işte çalışmaya başlayan emeklinin ve 2 farklı konutta hissesi bulunan emeklinin sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanamayacağını vurguladı.