1962'den bu yana bir ilk gerçekleşti! İran IMF'den kredi talep etti!

1962'den bu yana bir ilk gerçekleşti! İran IMF'den kredi talep etti!Yeni tip koronavirüsün Çin dışında en çok etkili olduğu ülkelerden biri olan İran, salgınla mücadelede kullanmak için IMF’den acil kredi talebinde bulundu.


İran, 1962’den bu yana kapısını çalmadığı Uluslararası Para Fonu’na (IMF) koronavirüs salgını nedeni ile başvurmak durumunda kaldı.

İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, IMF Başkanı Kristalina Georgieva'ya bir mektup yazarak Hızlı Finansman Aracı (RFI) kaynaklarından 5 milyar dolar kredi sağlanmasını istediklerini söyledi.

Zarif: IMF tarihin doğru tarafında yer almalı

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de yine sosyal medyadan yaptığı açıklamayla talebi doğruladı. Kredinin bir an önce sağlanması gerektiğini belirten Zarif, “IMF/IMF yönetimi Fon’un yetkilerine bağlı kalmalı, tarihin doğru tarafında yer almalı ve sorumlu davranmalı” dedi. Zarif, ABD'nin tek taraflı yaptırımlarının ülkedeki salgınla mücadelede ihtiyaç duyulan kaynakları tükettiğini belirtmişti.

Sputniknews'de yer alan habere göre; IMF Başkanı Georgieva ve Dünya Bankası Başkanı David Malpass geçtiğimiz hafta ortak bir basın açıklaması düzenleyerek salgınla mücadele için 50 milyar dolarlık kaynak ayırdıklarını duyurmuştu.

Son 24 saatte 75 kişi yaşamını yitirdi

İran Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre son 24 saat içinde yaşanan 75 yeni ölüm vakasıyla birlikte şimdiye kadar 429 kişi yaşamını yitirdi. Salgın ülkenin neredeyse tamamına yayılırken, doğrulanmış vaka sayısı da 10 bin 75’e yükseldi.