1996 yılında İş Bankası Levent'te 3 gökdelen yaptıracakmış!

1996 yılında İş Bankası Levent'te 3 gökdelen yaptıracakmış! 1996 yılında İş Bankası Levent'te 3 gökdelen yaptıracakmış!

1996 yılında İş Bankası 4. Levent'te biri 50, diğerleri 35 katlı 3 gökdelen yaptıracakmış. Genel müdürlüğü ve sosyal tesisleri içinde barındıracak kuleler 250 milyon dolara mal olacakmış.
İş'in üçüz gökdelenleri


İş Bankası İstanbul Levent'te biri 50, diğerleri 35 katlı 3 gökdelen yaptırıyor. Uluslararası ihale Mayıs'ta açılacak.


İş Bankası, İstanbul Dördüncü Levent'te biri 50, diğerleri 35'er katlı 3 gökdelen yaptırıyor. Gökdelenler için Mayıs ya da Haziran ayında uluslararası ihale açılacak. Böylece İş Bankası, Sabancı'nın ikizlerinden daha yüksek gökdelenlere sahip olacak.

Yaklaşık 250 milyon dolara mal olması beklenen gökdelenler, genel müdürlük ve sosyal tesisleri bünyesinde barındıracak. Alışveriş merkezleri ve kapalı otoparkların da bulunacağı gökdelenlerin yapımı için Türk firmaları ile konsorsiyum oluşturan çok sayıda yabancı firma başvurdu. Firmalar önseçim müracaatlarını yaptı. 

İş Bankası gökdelenlerini Türk şirketlerin liderliğinde yapmak isteyen yabancı firmalar şöyle:

Otak İnşaat-Phılıp Holzman, Koray-Heılıt Worner, Bayındır-Jıhn Laıgın-HIP Hıgh, Garanti Koza-Hochtıef AG, Doğuş-Spie Batıgnoles, Metiş-Balfour Beatty-Sung Yong, Gama-Ilba-Strabag, Tekfen-Campenon Bernard SGE, Alsim Alarko-Magıl Constructıon, Kiska-Dyckerhof Hoffmann.


(1996 yılında 1 dolar 81.000 liraya satılıyormuş.)


Sabah 20 Mart 1996Abdullah Kutalmış MIZRAK/Emlakkulisi.com