2 yılda 2 bin halk sağlığı merkezi inşa edilecek!

2 yılda 2 bin halk sağlığı merkezi inşa edilecek!Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Halk Sağlığı Merkezlerinin (HASAM) bu anlamda danışma merkezleri olacağını, bu yıl Türkiye genelinde 1.000, gelecek yıl da 1.000 adet HASAM yapacaklarını belirtti.


Dudullu Halk Sağlığı Merkezinin açılışında konuşan, Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı olarak yerel yönetimlerin daha iyi hizmet verebilmeleri, sağlıklı birey, aile, toplum oluşturabilmeleri için gelecek dönemde çok daha güzel hizmetler yapacaklarını anlattı.


Halk Sağlığı Merkezlerinin (HASAM) bu anlamda danışma merkezleri olacağını, bu yıl Türkiye genelinde 1.000, gelecek yıl da 1.000 adet HASAM yapacaklarını belirten Müezzinoğlu, "Yalnız hasta olunca değil, esasında buraya hasta olmadan geleceksiniz. Sağlıklı bir yaşam için ne yapmamız gerekiyor, doğrular nedir, bunun için buralara geleceksiniz. Buralarda sizlere hekimlerimiz, psikologlarımız, danışmanlarımız, sosyal destek uzmanlarımız yol haritasını verecek." diye konuştu.


Mezzinoğlu, Türkiye'nin dünyaya örnek olduğunu, artık gece uçuşlu ambulans helikopterlerin de vatandaşlara hizmet etmeye başladığını belirterek, 2000'li yılların başında turistler Türkiye'ye tatile geldikten sonra sağlıklarında bir sorun olduğunda ülkelerinden gelen ambulans uçakla alındığının sıkça duyulduğunu anlattı.


Açılış törenine Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ile bazı AK Partili Belediye Başkanları, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şuayip Birinci ve bürokratlar katıldı. 


Konuşmaların ardından Hasan Can, Müezzinoğlu'na Ümraniye Meslek Edindirme Kurs hocaları tarafından yapılan hat tablosunu hediye etti.


Daha sonra Mehmet Müezzinoğlu, açılışını gerçekleştirdiği merkezi beraberindekilerle gezdi.


AA