2002-2020 yılları arasında Özelleştirme İdaresi tarafından yapılan taşınmaz satışı TBMM'de!

2002-2020 yılları arasında Özelleştirme İdaresi tarafından yapılan taşınmaz satışı TBMM'de!


CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, 2002-2020 yılları arasında Özelleştirme İdaresi tarafından yapılan taşınmaz satışına ve elde edilen gelir miktarına ilişkin soru önergesi verdi. 


2002-2020 yılları arasında Özelleştirme İdaresi tarafından yapılan taşınmaz satışı ve elde edilen gelir miktarı TBMM gündemine taşındı. CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, konuya ilişkin soru önergesi verdi. 

CHP'li Arı, sorularının Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanmasını talep etti. Arı, "Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yargımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim" diye konuştu. Arı, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Çevre, Şehircilik ve iklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren  Toplu Konut idaresi (TOKi) ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile Hazine ve Maliye  Bakanlığı olarak faaliyet gösteren Özelleştirme idaresi Başkanlığı tarafından  aralarında Antalya ilimizin de bulundugu ülkemizin birçok ilinde taşınmaz satışları  gerçekleştirilmektedir.  

Geçtiğimiz yıllarda da TOKi aracılığı ile Antalya'nın Finike ve Aksu ilçelerinde  arazi satışları gerçekleştirilmiş olup konu satışlara ilişkin sorumuza verilen cevapta;  Finike ilçesinde 2019 ve 2021 yıllarında toplam 115 adet taşınmaz 75.190.000 TL  bedelle ve yine Aksu ilçesinde 2021 yılında 10 adet taşınmaz da 634.549.620 TL  bedelle satıldığı, sağlanan gelirlerin de sosyal konutların finansmanında kullanıldığı bilgisi verilmiştir.  
Satışlardan elde edilen gelirin vatandaşlarımız konut ihtiyac1 için kullanıldığı cevabı aklımıza "O zaman geçtiğimiz yaz Antalya'nın Manavgat ilçesi başta olmak  üzere çevre ilçelerde yaşanan yangın afetinde evleri yanan vatandaşlarımızdan  yapılacak olan ev bedellerinin %50'si neden istenmektedir?" sorusun getirmektedir.  

Aynca, TOKi'nin yasayla belirlenmiş§ görevleri arasında "Doğal afet meydana  gelen bolgelerde gerek görüldüğü takdirde konut ve sosyal donatıları, altyapı ile  inşa etmek, teşvik etmek ve desteklemek." yer almaktadır ki bu durumda evleri yanan  vatandaşlarımızdan bir kuruş dahi ödeme istenmemelidir.  

Özelleştirme idaresi Başkanlığı Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olmakla  beraber özelleştirme işlemleri ile ilgili tüm kararlar Cumhurbaşkanlığınca alınmaktadır."

2002-2020 yılları arasında Özelleştirme İdaresi tarafından yapılan taşınmaz satışı TBMM

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı'nın soruları:

1) 2020 yılından 2020 yıl sonuna kadar, her yıl bazında Özelleştirme İdaresi tarafından satışı gerçekleştirilen taşınmazlardan elde edilen gelir ne kadardır? 

2) Bu satışlardan elde edilen gelirler Bütçeye irat mı kaydedilmiştir? Veya nasıl değerlendirilmiştir?

Pınar Demircan/Emlakkulisi.com