2015 inşaat metrekare maliyeti ne kadar?

2015 inşaat metrekare maliyeti ne kadar? 2015 inşaat metrekare maliyeti ne kadar?

2015 yılında emlak vergisine esas olmak üzere uygulanacak bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri, Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tespit edildi. Peki, 2015 inşaat metrekare maliyeti ne kadar?


2015 inşaat metrekare maliyeti ne kadar?

2015 yılında emlak vergisine esas olmak üzere uygulanacak bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri, Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tespit edildi.


Tespit edilen inşaat metrekare maliyetleri, 27 Ağustos 2014 tarihinde 29101 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Emlak vergisi kanunu genel tebliği seri no:64'te açıklandı. Peki, 2015 inşaat metrekare maliyeti ne kadar?


İnşaat metrekare maliyetleri cetveli kapsamında, fabrika inşaatlarından, hastane inşaatlarına; otel binası inşaatlarından sinema ve tiyatro binası inşaatlarına; idare binalarından; garaj inşaatına kadar tüm inşaatların maliyet bedelleri yer alıyor.


İnşaat metrekare birim maliyeti hesaplamalarında: özellik arzeden binaların vergi değerinin hesabında, kullanış tarzına göre (otel, sinema, tiyatro, işyeri ve mesken binası gibi) varsa bir üst inşaat değerinin ortalama rakamı esas alınıyor.


Bir üst sınıfa ait inşaat değeri yoksa tespit edilen inşaat sınıfınfaki ortalama değer yüzde 50 artırılmak suretiyle değerlendirme yapılıyor.


İnşaat türü için metrekare normal inşaat maliyet bedeli belirlenmemiş ise bu sınıfın altında belirleme yapılmış ilk sınıfa ait ortalama rakam yüzde 50 artırılarak dikkate alınıyor.


Hafif prefabrik binalar, yığma yarı kagir grubunda değerlendiriliyor.


Not: Metrekare normal inşaat bedellerinin ortalamaları esas alınıyor. Metrekare normal inşaat bedellerine asansör, kalorifer veya klima tesisat bedelleri dahil edilmiyor. (Binada kalorifer, klima ve asansör tesisatı varsa bu bedellere kalorifer veya klima için yüzde 8; asansör için yüzde 6 oranında ilave yapılıyor. 


2015 inşaat metrekare maliyetleri cetveli için tıklayınEmlak vergisi kanunu genel tebliği seri no:64!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com