07 / 07 / 2022

2022 yılı inşaat metrekare maliyet fiyatları açıklandı!

2022 yılı inşaat metrekare maliyet fiyatları açıklandı!

2022 yılı inşaat metrekare maliyet fiyatları açıklandı. Mimarlık ve Mühendislik Hizmet Bedellerinin Hesabında Kullanılacak 2022 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Hakkında Tebliğ bugünkü 31754 Sayılı Resmi Gazete'de yer aldı...2022 yılı inşaat metrekare maliyet fiyatları açıklandı. Mimarlık ve Mühendislik Hizmet Bedellerinin Hesabında Kullanılacak 2022 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Hakkında Tebliğ bugünkü 31754 Sayılı Resmi Gazete'de yer aldı.

2022 yılı yapı yaklaşık birim maliyetleri, yapının mimarlık hizmetlerine esas olan sınıfı dikkate alınarak; KDV hariç, genel giderler (yüzde 15)  ile yüklenici kârı (yüzde 10) dâhil edilerek  edilerek yayımlanan bu tebliğ kapsamında yer aldı. Peki 2022 yılı inşaat metrekare maliyet fiyatları ne oldu? İşte detaylar...

2022 yılı inşaat metrekare maliyet fiyatları açıklandı!

Söz konusu bu tebliğ gereğince benzer olan yapılar, ilgili gruptaki yapılara kıyasen uygulayıcı kurum ve kuruluşlarca Mimarlık ve Mühendislik Hizmetleri Şartnamesinin ilgili hükümlerinden yararlanılarak belirlenecek.

Tebliğin revizyonu çalışmalarında sınıfı ya da grubu değiştirilen veya Tebliğden çıkarılan yapılar için, 2022 yılından önceki tebliğlere göre yapı sınıfı ve grubu belirlenmiş mimarlık ve mühendislik hizmetlerinde; belirlendiği senenin tebliğindeki yapı sınıfı ve grubu değiştirilmeksizin 2022 yılı tebliğinde karşılığı olan tutar esas alınmak suretiyle hesap yapılacak.

2022 yılı inşaat metrekare maliyet fiyatları açıklandı!

Tebliğdeki sınıf ve gruplar yapım aşamasında belirlenirken tereddüte düşülmesi durumunda, o yapının yapı yaklaşık maliyeti; yapının projesine göre hazırlanacak metrajlara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birim fiyatlarının uygulanması suretiyle hesaplanacak.

Peki 2022 yılı inşaat metrekare maliyet fiyatları ne oldu? İşte herkesin merak ettiği 2022 yılı inşaat metrekare maliyet fiyatları açıklandı...