2023'te tüm belediyelerin atıksu arıtma tesisine kavuşması hedefleniyor!

2023'te tüm belediyelerin atıksu arıtma tesisine kavuşması hedefleniyor!

Erdoğan Bayraktar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2014 yılı bütçesinin görüşmelerinde Bakanlığın yapacağı çevre hizmetlerinden bahsetti...Erdoğan Bayraktar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2014 yılı bütçesinin görüşmelerinde Bakanlığın yapacağı çevre hizmetlerinden bahsetti.


-Tüm belediyeler atık su arıtma tesisine kavuşacak


Bayraktar, 2002'de belediye nüfusunun yüzde 35'ine atık su arıtma hizmeti verilirken, 2013'te bu oranı yüzde 72'ye çıkardıklarına dikkati çekerek, 2023'te tüm belediyelerin atık su arıtma tesisine kavuşmasını hedeflediklerini ifade etti. 


Yerel yönetimlerin atık su arıtma tesislerinin enerji giderlerinin yüzde 50'sinin bakanlıkça karşılandığına işaret eden Bayraktar, bu kapsamda yerel yönetimlere ait 260 tesise 2013 sonunda 30 milyon lira ödeme yapacaklarını söyledi.


Bayraktar, 82 büyük arıtma tesisinin atık su verilerinin anlık olarak izlendiğini, bu sayının 2014 yılı Haziran ayı itibarıyla 154'e çıkacağını belirtti. 


Ambalaj atıkları lisanslı toplama, ayırma ve geri dönüşüm tesisi sayısını da 28'den 806'ya çıkardıklarının altını çizen Bayraktar, bu atıkların yüzde 50'sinin geri kazanılmasını sağladıklarını anlattı.


-"Mavi bayrakta dünya 4. olduk"


Türkiye'nin 8 bin 333 kilometre kıyı uzunluğuna sahip, farklı ekolojik özellikler içeren bir deniz ülkesi olduğunu ifade eden Bayraktar, "Temiz denizlerin bir göstergesi olan mavi bayrak sayısını 404'e çıkartarak, bu alanda dünya dördüncüsü olduk" dedi.


AA