27.8 milyon dekar tarım arazisi yok oldu!

27.8 milyon dekar tarım arazisi yok oldu! 27.8 milyon dekar tarım arazisi yok oldu!

2011'de 348 bin 124 hektar tarım arazisi konut, sanayi ve madencilik için heba edildi. 2004-2013 yıllarında 27.8 milyon dekar tarım arazisi yok oldu.Merkez Bankası'nın son tahminlerine göre, Türkiye yılın ikinci yarısını yüzde 6.8'lik gıda enflasyonu ile kapatmaya hazırlanıyor. Son 2 yıldır olumsuz seyreden iklim koşulları ve çıkarılan yasalara rağmen organize tarımın devreye girememesi, enflasyonu da yükseltirken, Türkiye, her yıl kaybettiği tarım toprakları ile ürün ve üretim kaybı da düşünüldüğünde 10 milyar TL'lik ekonomik kayıp veriyor. Sadece 2011 verilerine göre gıda fiyatları ile mücadele etmeye çalışan Türkiye, 348 bin 124 hektar tarım toprağım konut, sanayi ve madencilik faaliyetleri için feda etti. 


KİŞİ BASINA KAYIP 130 TL 

Artan nüfus ile birlikte dünyada da hızlanan toprak kayıplarının kişi başı maliyeti 130 TL'ye mal olurken, İngiltere, Çin, ABD gibi ülkeler, Afrika ve Uzakdoğu'da toprak kapma savaşlarım başlattı. Aslında toprak kayıpları, 7 milyarlık nüfusu ile şehirleşme ihtiyacı artan tüm dünyanın da sorunu haline geldi. Birleşmiş Milletler ve Dünya Tarım Örgütü, 2015 yılını 'Toprak Yılı' olarak ilan etti. Türkiye'de ise TEMA 'Artık toprak hakkında'konuşmanın zamanı geldi' sloganı ile Türkiye'nin ve dünyanın yüzleşmek zorunda kaldığı toprak gerçeğini çarpıcı rakamlar ile ortaya koyuyor. 


YASALAR YETERLİ OLMUYOR 

TEMA tarafından açıklanan verilere göre, tüm dünyada her yıl Almanya'nın Berlin şehri büyüklüğündeki alan şehirleşiyor. 10 cm toprağın 2000 yılda oluştuğu yeryüzünde sadece 2014 yılında 24 milyar ton verimli toprak kayboldu. Bu kişi başı 3.4 tonluk bir kayba denk geliyor. Sadece erozyonun kişi başı maliyeti 130 TL. Ve uzmanlar 2050 yılında tüm tarım arazilerinin yarı yarıya azalacağına dikkat çekiyor. 


Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü'nden Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, sağlıklı beslenme kaygısı ile geçmişe dönüş yapan halkların, tüm dünyada çok büyük telaş içinde olduğuna dikkat çekiyor. Türkiye'de ise tarım arazilerinin hızla kaybedildiğinin altım çizen Gülçubuk, 2004-2013 yılları arasında 27.8 milyon dekar tarım arazisinin üretim dışı kaldığım anlattı. 


Gülçubuk, 2001-2005 yıllan arasında 439 bin hektarlık toprağın tarım dışında kullanımına izin verildiğini bu rakamın 'Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Yasası" sonrasında ise 484 bin hektara kadar çıktığım açıkladı. Ülkemizde yasalar toprakları korumaya yetmemektedir" yorumunu yapan Gülçubuk, bu durumun gıda güvencesini ciddi risk altına soktuğunu sözlerine ekledi..... 


Sözcü