2B arazisi başvurularında son 1 ay!

2B arazisi başvurularında son 1 ay!2B arazisi hak sahiplerine başvurmaları için verilen 6 aylık ek süre 1 ay sonra sona eriyor. Başvurular defterdarlık ve mal müdürlüklerinden yapılabiliyor..


2B arazilerinde süresi içinde başvurmayanlar, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenler, taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenlerin başvuruları için son 1 ay kaldı. 2B arazisi için başvuru dönemi 7 Mart'ta sona erecek.

 

2B arazisi için başvurular 2017 yılı Eylül ayında sona erecekti. Ancak Hükümet 2B yasası kapsamında daha fazla hak sahibinin yararlanabilmesi için başvuru süresini uzatma kararı aldı. 

 

7 Eylül'den itibaren geçerli olmak üzere 6 aylık bir süre dilimi için uzatılan 2B arazileri için hak sahipleri, ilgili kurumlara müracaat edebiliyor.

 

Bu kurumlar defterdarlık ve mal müdürlükleri olarak sıralanıyor. 2B arazisi başvuruları esnasında gerekli olan belgeler ise şu şekilde:

 

1- Nüfus cüzdanının fotokopisi,
2- Başvuru dilekçesi,
3- Başvuru bedeli makbuzu,
4- Tüzel kişiler için ise yetki belgesi,
5- Bunun dışında mirasçılardan da veraset ilamı.

 

Hazine tarım arazileri başvurularında son gün ne zaman?


2B başvurularının uzatıldığı kararda Hazineye ait tarım arazilerinin satışına ilişkin olarak süresi içinde başvurmayanlara verilen başvuru süresi de uzatıldı. Ancak bu süre 6 ay için değil bir yıl süreyle uzatıldı. 

 

Dolayısı ile 26 Nisan 2015 tarihinden sonra yapılan mücavir alan sınırları dışına çıkarılan yerler için 7 Eylül 2018 tarihine kadar müracaatlar alınacak.

 


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com