2B arazisine başvuru süresi bitti mi?

2B arazisine başvuru süresi bitti mi? 2B arazisine başvuru süresi bitti mi?

7 Mart'ta 2B hak sahiplerine başvuruları için dün sona erdi. Peki, 2B arazisine başvuru süresine herhangi bir uzatım kararı geldi mi?7 Mart'ta 2B hak sahiplerine başvuruları için Bakanlık tarafından herhangi bir uzatım kararı açıklanmadı. Dolayısı ile verilen 6 aylık süre dün sona erdi.  


2B yasasından daha fazla hak sahibinin yararlanabilmesini sağlamak için süresi içinde başvurmayanlar, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenler ve taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenler yararlandı.


Hazineye ait tarım arazilerinin satın alınmasına yönelik başvuruda bulunulabildi. 26 Nisan 2015 tarihinden sonra yapılan mücavir alan sınırları dışına çıkarılan yerler için de başvurular da dün sona erdi.


Hak sahiplerinin ödemesi gerekecek satış bedeli, 3 aylık sürenin bittiği günden ödeme yapılacağı güne kadar geçecek süre için Türkiye İstatistik Kurumu'nun aylık tüketici fiyatları endeksi toplamında artırılarak hesaplanacak. Vade farkı, 2/B arazisine talip olup peşinatı ödemeyenlere de uygulanacak.
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com