2B ve Hazine'ye ait arazilerin satışı 20 milyar lira getirecek!

2B ve Hazine'ye ait arazilerin satışı 20 milyar lira getirecek!Hükümet, 2B taşınmazları ve Hazine'ye ait tarım arazilerinin kiralanması, satışına ilişkin barışla yaklaşık 20 milyar liralık gelir gelmesi hedefleniyor. 


Hükümet, 2B taşınmazları ve Hazine'ye ait tarım arazilerinin kiralanması, satışına ilişkin barışla yaklaşık 20 milyar liralık gelir gelmesi hedefleniyor. Kırsalda yaşayan 600 bin vatandaşın da ektiği tarlaya, araziye sahip olması için fırsat kapısı açıyor.

Geçen yıl itibarıyla yaklaşık 700 bin hak sahibine 480 binin üzerinde taşınmaz satışı gerçekleştirildi. Yılın başında satışların toplam değeri 10 milyar liraya ulaştı. Bunların yaklaşık 7 milyar kısmı 2B satışlarından, diğer kısmı da Hazine'ye ait tarım arazilerinin satış işlemlerinden elde edildi. 

Sabah Gazetesi'nden Hazal Ateş'in haberine göre Meclis'e sunulan ikinci torba yasa tasarısı ile 2B arazileri için verilen süre 30 Kasım 2018'e kadar uzatılıyor. 

Ekonomi paketiyle Hazine'ye ait tarım arazileri kiralanabilecek. Yasanın yürürlük tarihinden itibaren 6 ay içinde bu arazileri doğrudan kiralamak için başvuruda bulunanlara, ecrimisil borçları bulunmaması şartıyla, cari yıl ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar doğrudan kiralanması gerçekleştirilecek. Bu kapsamda da yaklaşık 300 bin vatandaş isterse bu arazileri satın alabilecek.