30 / 05 / 2023

3 bin 500 kişiyi evsahibi yaptı kendi kiraya çıktı

3 bin 500 kişiyi evsahibi yaptı kendi kiraya çıktı

4 ay öncesine kadar eşiyle 700 metrekarelik Çengelköy'deki villalarında oturan Nazmi Durbakayım, müsriflik yaptıklarını düşünerek, daha makul bir eve kiraya taşındıklarını söyledi.33 yıldır inşaat sektöründe faaliyet gösteren ve şimdiye kadar yaklaşık 3 bin 500 aileyi ev sahibi yapan Teknik Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, yaşadığı evi ve hayallerini Bugün'e anlattı.23 yaşında evlendiğini ve eşiyle ilk evlendiklerinde 60 metrekare bir evde oturduklarını söyleyen Nazmi Durbakayım, mesleği gereği yıllar geçtikçe evlerinin büyüdüğünü belirtti. 4 ay öncesine kadar Çengelköy'de kendi yaptığı 700 metrekarelik bir villada oturduklarını kaydeden Durbakayım, eşiyle müsriflik yaptıklarını düşünerek, valizlerini alıp Bağdat Caddesi'nde kirada oturmaya başladıklarını anlattı. 60 metrekare büyüklükteki bir evden 700 metrekareye çıkarken farkına varmadıklarını vurgulayan Durbakayım şöyle devam etti: "İşler geliştikçe büyüdükçe evimizde büyüdü. En son oturduğumuz ev 700 metrekareye kadar çıktı. Evde ihtiyacımız olmayan giysiler, dolaplar çoğaldı. İki çocuğumuz var. Teker teker onlar evlendi ve biz eşimle koca evde 2 kişi kaldık. Sabah 8'de evden çıkıyoruz, akşam da 10'da eve geliyoruz. 4 ay önce, "Böyle bir müsriflik, böyle bir yaşam olmaz. Kendimizin hakim olabileceği, makul büyüklükte bir eve geçelim" dedik ve evimizi elimize birer valiz alarak terk ettik. Eşim de ben de Bağdat Caddesi çocuğuyuz. Yine Bağdat Caddesi'ne döndük." Şimdiki evlerinin de 250 metrekare olduğunu dile getiren Durbakayım, "Evimiz yine büyük ama 700'den 250 metrekareye düştüğümüzü düşünürsek iyi bir gelişme" diye konuştu.

HEDEFİM 100 METREKARE EVDE OTURMAK

Esas hedefinin ise projesini kendinin çizdiği 100 metrekare bir evde oturmak olduğunu söyleyen Durbakayım, "Orada da planım mutfak salon aynı mekanın içinde, iki kişinin yaşayabileceği bir ortam yaratmak. Birimiz yemeği pişirirken birimizin de gazete okuyabileceği, çalışabileceği bir ortam. Evde bir de yatak odası ve soyunma odası düşünüyorum" dedi. Durbakayım, "Hatta evin metrekaresini torunlarım gelmezse 70 metrekareye kadar bile düşürebilirim" diye espri yaptı.

LUZUMSUZ BUYUK EVLERDEN KURTULALIM

Türk insanının ihtiyaçlarını doğru tespit edemediğini söyleyerek kendini de eleştiren Durbakayım şunları söyledi: "Çalışan insanlar 2 oda bir salondan büyük bir evi temizleyemiyor, eve bakamıyor. Ama imkânları geliştikçe evlerini büyütüyorlar. İhtiyaçlarımızı doğru tespit etsek, ne haddinden fazla büyük evlerde otururuz, ne de ön yatırımlarını, bakım giderlerini fazla öderiz. Lüzumsuz büyük evlerden kurtulmalıyız. Çünkü ülkemiz o kadar zengin değil. Yeni evliler `Ev bir kere alınır, 3 oda 4 oda olsun' deyip bütçelerini zorlanmamalılar. İhtiyac oldukça evlerini değiştirmeliler. Bu piyasaya da canlılık getirir."
Geri Dön