Balıkesir'e yapılacak 3 bin 500 kişilik spor salonunun ihalesi iptal mi?

Balıkesir'e yapılacak 3 bin 500 kişilik spor salonunun ihalesi iptal mi? Balıkesir'e yapılacak 3 bin 500 kişilik spor salonunun ihalesi iptal mi?

Spora rüşvet bulaştı.Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Balıkesir’de yaptırdığı 3 bin 500 kişilik salon ihalesine giren firmadan ‘burs’ adıyla rüşvet istediği iddia edildi.


Spora rüşvet bulaştı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda rüşvet skandalı ortaya çıkarıldı. Bakanlık tarafından Balıkesir’de yapılacak olan 3 bin 500 kişilik spor salonu ihalesine giren firmadan ‘burs’ adı altında 100 bin lira istendiği öne sürüldü. Olayla ilgili Spor Genel Müdürlüğü Tesisler Dairesi Başkanı ve İhale Komisyonu Başkanı Salih Kablan suçlanıyor.


SAVCILIK DURUMA EL KOYDU


İhaleye giren firmanın sahibi Hamza Salman,  Ankara  Cumhuriyet Savcılığı’na şikayette bulundu. Salman, Savcı Musa Yücel’e verdiği ifadede Spor Genel Müdürlüğü Tesisler Dairesi Başkanı Salih Kablan’ın kendisinden öğrencilere burs adı altında para istediğini, parayı vermeyince ihaleyi başka bir firmanın aldığını vurguladı. Hamza Salman, Kamu İhale Kurumu’na başvurup, ihaleyi de iptal ettirdiğini savundu.


İhaleye katılan Şemsettin Tunç da tanık olarak dinlendi. Müteahhitlik yaptığını belirten Tunç, kazandığı bir ihalede hak edişini alabilmek amacıyla İhale Komisyonu Başkanı Salih Kablan ile görüştüğünü söyledi. Tunç, Salih Kablan’ın kendisinden para talep ettiğini, ancak para yardımı yapmadığı için hak edişinin ödenmesinde zorluk çıkardığını öne sürdü.


Şüpheli olarak savcıya ifade veren Spor Genel Müdürlüğü Tesisler Dairesi Başkanı ve İhale Komisyonu Başkanı Salih Kablan ise Şemsettin Tunç’tan Kuran kursu için yardım istediğini, Hamza Salman’dan da 100 bin lira istemediğini belirtti.


İhale komisyonunda üye olarak yer alan şüpheliler Ömer Yiğit, Mehmet Bayraktar, Mevlüt Yılmaz ve Yavuz Karakaşoğlu ise spor salonu ihalesine 49 firmanın katıldığını, şikayetler nedeniyle ihale sürecinin 2 yıl sürdüğünü ve ihalenin komisyon başkanı tarafından iptal edildiğini belirtti.


Sözcü/ Ali ERDOĞAN / ANKARA