3. Havalimanı inşaatı fiyatları ikiye katladı!

3. Havalimanı inşaatı fiyatları ikiye katladı! 3. Havalimanı inşaatı fiyatları ikiye katladı!

3. Havaalanı çevresinde yer alan Arnavufköy, Baklalı, Boyalık, Yassıören, Tayakadın, Karaköy ve eski Terkos Gölü civarındaki gayrimenkul fiyatları yüzde yüzün üstüne çıktı.Gayrimenkul için Strateji Platformu Başkan Yardımcısı Makbule Yönel Maya, üçüncü havaalanı çevresinde yer alan bölgelerde arsa satışlarında geçen yıla oranla yüzde 40-50 seviyelerinde artış yaşandığını belirterek, "Proje alanı içerisinde yer alan bölgelerde bu artış yüzde 100 seviyelerine kadar çıkıyor" dedi. Maya, Yeniköy un bir bölümü, Tayakadın, Baklalı, Boyalık köyleri ve Hadımköy un bir bölümünü içerisine yer alan projenin, çevresindeki Karaköy, Durusu gibi bölgelerin de gayrimenkul piyasasını etkilediğini kaydetti. Söz konusu bölgelerde arsa satışlarında geçen yıla oranla yüzde 30-40 seviyelerinde artış yaşandığına işaret eden Maya, Baklalı, Boyalık ve Yassıören bölgeleri için 2 yıl önce metrekare başına 60 lira istenen tarla nitelikli gayrimenkuller için bugün 200 lira civarlarında fiyat talep edildiğini vurguladı, Maya, Tayakadın ve Arnavutköy merkezinde arsa nitelikli parsellerde ise fiyatların bin 500 lira civarlarında olduğunu belirterek, bugün yüksek fiyat artışlarından dolayı satışlarda azalma yaşandığını ancak buna karşın istenen fiyatların düşmediğini dile getirdi. 


GÖKTÜRK VE DİĞERLERİ 

Maya, Yeniköy mevkiinin yaklaşık yüzde 70'lik bölümünün havaalanı proje alanı içerisinde yer aldığını, tarla vasıflı taşınmazların satış bedellerinin 700-800 liraya yükseldiğini söyledi. Durusu Gölü (Eski Terkos Gölü) çevresindeki bölgenin havaalanı proje alanına bitişik olduğunu, bölgenin kısmen imar planı bulunmadığını anlatan Maya, "En küçük parsel alanı bin 500 metrekare olacak şekilde bu parsellere yüzde I 8 inşaat emsali ve 3 kat yükseklik hakkı veriliyor.  Söz konusu parseller için 2 yıl önce metrekare başına 250-300 lira seviyelerinde satış bedeli isteniyordu. Günümüzde bu bedel 450-550 lira seviyesine ulaştı" diye konuştu. 


FİYATLAR ALDI BAŞINI GİTTİ 

Maya, proje alanı içerisinde yer aldığı için Tayakadın bölgesinin planlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanacağını ifade ederek, "Bölgede havaalanı projesinin kesinleşmesinden sonra arsa fiyatlarında ciddi artışlar meydana gelse bile yatırım yapma konusunda riskli olarak görülüyor. Maya, Kanal İstanbul projelerinin yakınlarında yer alan bölgelerin ulaşımının kolaylaşmasıyla daha da değerleneceğini sözlerine ekledi.


Bizim Gazete