3. Havalimanı'nın yüzde 27'si tamam!

3. Havalimanı'nın yüzde 27'si tamam! 3. Havalimanı'nın yüzde 27'si tamam!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, üçüncü havalimanı şantiyesini gezdi. Arslan, "Yüzde 27'si bitti buranın. Tamamı bittiğinde günde 3 bin uçak inecek" dedi.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul'da gerçekleşen dev projeleri bugün ziyaret etti. İlk olarak üçüncü havalimanı şantiyesine gelen Bakan Arslan, yetkililerden bilgi aldı.


Arslan, havalimanı şantiyesine helikopterle geldi. Bakan Arslan'ı Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, İstanbul Grand Airport (İGA) Havalimanları Üst Yöneticisi (CEO) Yusuf Akçayoğlu ve diğer yöneticiler karşıladı. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, havalimanı inşaatı ile ilgili Bakan Arslan'a bilgi verdi. Arslan, şantiyeyi gezdikten sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı.


Arslan, terör saldırılarına değinerek, "Dış güçlerin, dış mihrakların maşaları, terör belası canımızı acıttı. İstanbul'da 11 canımızı kaybettik. Aynı şekilde Midyat'da da bugün şehitlerimiz var. Türkiye büyüdükçe bu projeleri yaptıkça bunları istemeyenler maşalarını kullanacaklar. Biz 78 milyon bu terör belasının üstesinden her zamankinden daha güçlü olarak geleceğiz" dedi.


Yaşanan terör saldırısı sonrası acıyı yaşadıklarını belirten Bakan Arslan, "Tam bu dönemde ziyaretimizin başka bir anlamı var. Türkiye büyük projeleriyle büyümeye, yatırım yapmaya, insanının refahını artırmaya devam edecektir" diye konuştu. Bakan Arslan, havalimanı inşaatının yüzde 27'sinin bittiğini söyleyerek, "Şu ana kadar 2 milyar avro harcandı. Her geçen gün personel ve iş makinesi sayısı artacak. İnşallah 2018'in ilk çeyreğinde burası yolcuların geldiği, yolcuların gittiği, uçakların peşi sıra indiği bir havalimanı olacak. Burası ilk bittiğinde iki bin, tamamı bittiğinde 3 bin uçak inecek" dedi.


Star
Haber Yeni Şafak Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı....
Dünyanın en büyük şantiyelerinden 3. Havalimanı şantiyesi ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde incelemeler yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Herkese, her şeye inat Türkiye Cumhuriyeti büyük projeleriyle büyümeye, yatırım yapmaya, insanının refahını artırmaya devam edecektir” dedi.


DAHA BÜYÜĞÜNÜ DE YAPACAĞIZ


İstanbul Yeni Havalimanı şantiyesinde incelemelerde bulunan Arslan projenin yüzde 27'sinin tamamlandığını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyonu, Başbakan Binali Yıldırım'ın kendilerine gösterdiği hedefler doğrultusunda bu projelerle birlikte daha büyük projeleri de yapacaklarını dile getiren Arslan, dünyanın en büyüğü olacak Üçüncü Havalimanı'ndan dünyanın her yerine uçuş gerçekleştirileceğini söyledi.


Bakan Arslan, “Burasını da gelecek 50 yılı planladığımız için 200 milyonluk yapıyoruz. Bu projeyle birlikte ülkemiz dünya havacılık sektöründe daha çok söz sahibi olacak.” diye konuştu.


Şu anda bile bir şehir gibi


Havalimanının şu anda bile adeta bir şehir olduğunu, 16 bin kişinin çalıştığını ifade eden Arslan, bu rakamın seneye 30 bine çıkacağı bilgisini verdi. Arslan, “İnşallah 2018'in ilk çeyreğinde burası yolcuların geldiği, yolcuların gittiği, uçakların peşi sıra indiği bir havalimanı olacak. Şu anda 1300-1400 uçak inen havalimanlarına büyük diyoruz. Burası ilk bittiğinde 2 bin, tamamı bittiğinde 3 bin uçak inecek.” ifadelerini kullandı.


HEM İNSANA HEM ÇEVREYE DİKKAT


Arslan, daha sonra yapımı devam eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne geldi. İnşaat alanında incelemelerde bulunan Bakan Ahmet Arslan, köprü ve bağlantı yollarında çok ağaç kesildiğini dair eleştiriler bulunduğunu hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “'Ağaç kesiliyor, çevreye duyarlı değil' diye çok tartışıldı. Bizim birinci önceliğimiz insanımıza hizmet edecek projeler yapmak, insanımıza hizmet edecek projeleri yaparken insanımızın geleceğini korumak adına çevre hassasiyeti göstermek ve bizi gelecekte daha iyi noktalara taşıyacak projeler geliştirmek. Protokole göre 5 misli ağaç dikmemiz gerekiyor yani yaklaşık 1 milyon 900 bin adet. Biz bugüne kadar yüklenicimizle birlikte 2 milyonun üzerinde ağaç diktik fiilen, 1,5 milyon adet ilave ağaç dikeceğiz” Arslan, açıklamanın ardından köprü üzerinde işçilerle iftar yaptı.
Yeni Şafak
Haber Yeni Akit Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı....Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul'daki Üçüncü Havalimanı şantiyesinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Üçüncü Havalimanı'nın yükselen, yücelen Türkiye Cumhuriyeti'nin marka projelerinden olduğunu belirten Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Bugün üzüntülü bir ortamda böyle bir ziyareti yapıyoruz. Dış güçlerin, dış mihrakların buradaki maşaları, terör belası canımızı acıttı. İstanbul'da 11 canımızı kaybettik. Bugün aynı şekilde Midyat'ta 3 canımızı kaybettik. 3 şehidimiz var. Türkiye Cumhuriyeti güçlendikçe, büyüdükçe, büyük projeleri yaptıkça bunları istemeyenler maşalarını kullanmaya devam edeceklerdir. Biz 78 milyon tek vücut olarak terör belasının üstesinden her zamankinden daha güçlü olarak geleceğiz. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize, yaralılarımıza acil şifalar, ailelerine sabırlar diliyoruz. 78 milyonun başı sağ olsun."


Daha büyük projelere imza atacağız


Havalimanının şu anda bile adeta bir şehir olduğunu, 16 bin kişinin çalıştığını ifade eden Arslan, bu rakamın seneye 30 bine çıkacağı bilgisini verdi. Arslan, "İnşallah 2018'in ilk çeyreğinde burası yolcuların geldiği, yolcuların gittiği, uçakların peşi sıra indiği bir havalimanı olacak. Şu anda 1300-1400 uçak inen havalimanlarına büyük diyoruz. Burası ilk bittiğinde 2 bin, tamamı bittiğinde 3 bin uçak inecek." ifadelerini kullandı.


Arslan, şu ana kadar havalimanı inşaatının yüzde 27'sinin bittiğini, ancak her geçen gün çalışan personel ve iş makinesi sayısının artacağını, işlerin daha da hızlanacağını sözlerine ekledi.


Gayrettepe-Üçüncü Havalimanı metro ihalesi 15 güne kadar netleşecek


Arslan, bir basın mensubunun Gayrettepe-Üçüncü Havalimanı metro hattının ne zaman ihaleye çıkacağına ve yapımına başlanacağına ilişkin bir soru üzerine, "Uygulama projeleri bitti. 15 güne kadar netleşmiş olacak. Ve ihaleye çıkacağız. Yapım süresi olarak da rekor bir sürede bitirmek istiyoruz. Bu konuda bütün gayretlerimizi ortaya koyuyoruz." diye konuştu.


Uçak bilet fiyatlarında daha önce uygulanan tavan fiyat uygulamasının tekrar uygulanmasının düşünülüp düşünülmediğine dair bir soruya karşılık Arslan, şunları söyledi:


"Biz geldik yeni bir şey gelmedi. Zaten yürüyen başarılı bir sistem var. Sistemin devam etmesi adına gayretlerimizi koyuyoruz. Koymaya devam edeceğiz. Tabii ki bilet fiyatlarının belirli bir marjda tutulmasıyla ilgili çalışma var. Ancak insanımız da artık zamanı planlayarak biraz daha erken bilet alırsa daha uygun olacak. Son gün pahalı bilet almak zorunda kalanların acil işi olan kişiler olması lazım. Havayolu şirketleri de erken bilet alınması dolayısıyla sağlıklı planlama yapabilsin. Burada bir denge var."Yeni Akit