40 milyon dolara Bvlgari Otel yapacak

40 milyon dolara Bvlgari Otel yapacak

Antalya Belek'in ilk golf sahası National Golf Club'un (NGC) sahibi ve Amsterdam merkezli Nelson Yatırım Grubu'nun Başkanı Bülent Göktuna, dünyadaki 100 golf sahası sıralamasında 14'üncü sırada gösterilen arazi üzerinde, ünlü İtalyan mücevheratçısı BvlgarGöktuna, Bvlgari ile otel projesini National Gulf'ün Başkanlık Kupası sırasında açıkladı. Göktuna, "Belek'te her önüne gelene otel izni verildiği için artık National Golf Club'a da, 13 yıl sonra aynı izni uygun gördüler. Bölgedeki hemen her golf sahasına otel yapma izni çıktı. Bizim bu konudaki talebimize uzun süre cevap verilmedi. Sonunda bize de vermek zorunda kaldılar. Biz de Bvlgari ile butik otel projesi için görüşüyoruz. Otel, en fazla iki, üç katlı olacak ve proje için yaklaşık 40 milyon dolarlık bir yatırım öngörüyoruz" dedi.


TATLICI İLE ZOR PAZARLIK: National Golf Club arazisinin başlangıçta bölgedeki turizmci ve sanayicilerden oluşan grup tarafından 49 yıllığına ortak işletmek üzere kiralandığını hatırlatan Göktuna, zaman içinde bu ortaklardan çoğunun ayrıldığını belirtti. Bu ortaklıkta halen kendisinin yüzde 65 ile en büyük paya sahip olduğunu kaydeden Göktuna, "Yüzde 17.5 ile en büyük ikinci ortak Salih Tatlıcı. Bir de ortaklıkta ağırlıklı olarak yüzde 5'lik paya sahip olan  Ankara  merkezli Dörteller Grubu var. National Golf arazisi üzerinde yapılacak tüm işlerde yönetim kurulunun onayının alınması gerekiyor. Tatlıcı, buradaki projelere biraz uzak duruyor. Payını almak istiyoruz ama anlaşmaya yanaşmıyor, bir orta yol bulacağımıza inanıyorum" diye konuştu.


DOĞAYA ZARAR VERİLMEYECEK: Antalya'da golf sahası yatırımının 16'ya ulaştığını, bunların henüz zengin turist çekmekten uzak olduğunu belirten Göktuna, "Golf oyuncusunu charter uçaklarıyla Türkiye'ye getirip, otobüslerle otellere yerleştirip, kahvaltı salonunda sırada bekletemezsiniz. Sunulan hizmet golf sahasından, yiyecek-içeceğe kadar kaliteli olmalı" dedi. Türkiye'de golf sahalarının çevreye ve doğaya zarar verdiği eleştirilerinin gözardı edilmemesi gerektiğini belirten Göktuna, National Golf Clup'ta, çam ağaçlarının arasında bir otel dikerken, bölgedeki doğal zenginliğe ve bitki örtüsüne kesinlikle zarar verilmeyeceğini vurguladı.


ARAZİYİ ÖZAL GÖSTERMİŞ: National Golf Club'ın arazisi, Turgut Özal'ın uçakla havadan beğenip, "Bu bataklığı golf sahası yap" diyerek gösterdiği bir yer. 1990'ların başında 920 dönümlük arazide National Golf Club'ı kurarken, burada sadece 520 kadar ağaç kesip, 22 bin ağaç diktiklerini belirten Göktuna, sözlerini şöyle sürdürdü; "Bu süreç içinde Hacettepe Üniversitesi ile bitkiler ve orman canlıları üzerine araştırmalar yaptık. 40'tan fazla nesli tükenmekte olan (endemik) bitki türünü kurtardık. Ayrıca Malezya'dan getirdiğimiz balıklarla sivriseneklere karşı bataklıkta mücadele başlattık ve başarılı olduk."


Çocuk Esirgeme'den 10 çocuk aldı sokak çocuklarını golfçü yapacak


GOLFÜ canlandırmak için bulundukları bölgede köylere de ulaşmak gerektiğini belirten Bülent Göktuna, ilk yıllarda National Golf'de yetiştirmek istedikleri çocuklar için çevre halkının isteksiz darandığını, ancak şimdilerde güvenlerini kazanmayı başardıklarını söyledi. National Golf'de halen 40 çocuk geleceğin golfçüleri olarak yetiştiriliyor. Bunların 10'u, Antalya Çocuk Esirgeme Kurumu'ndan alındı. Kurdukları vakıf ile çocukları golfe kazandırma kampanyasını, önümüzdeki dönemde genişleteceklerini söyleyen Göktuna, "Şimdi sokak çocuklarını da vakfa almak istiyoruz" dedi.


Golf zengin sporu değil


NATIONAL Golf Club, Başkanlık Kupası'nın konuk oyuncusu Alman Bettina Hauert, "Golf zengin sporu mudur?" sorusu üzerine, bu yaklaşımın doğru olmadığını savundu. Golf oyuncuları, ağırlıklı olarak zenginler arasından değil, sahada top toplayarak bu sporla tanışanlar arasından çıkıyor. Alman genç oyuncuya, dünyanın en zengin sporcusu Tiger Woods'un bir golfçü olmasına rağmen golf oyuncularının genelde profesyonel olarak henüz tenisçiler kadar kazanamadığını hatırlattığımızda Hauert, ekonomik olarak golf oyuncusunun henüz tenis kadar iyi bir yere gelmediğini ifade etti.


200 bin Euro ödüllü turnuva Türkiye'de


AVRUPA Bayanlar Turnuvası (Ladies European Tour- LET) gelecek yıl mayısta ilk kez Türkiye'de yapılacak. National Golf'ün sahibi Dr. Bülent Göktuna, dünyanın önde gelen bayan golf oyuncularının katıldığı turnuvalardan biri olan LET'in Türkiye'de yapılacak olmasının golfün gelişmesi açısından önemli olduğunu söyledi. Mayıstaki turnuvaya 30 farklı ülkeden dünyanın en iyi 120 kadın golfçüsü de katılacak. Sadece profesyonel oyunculara açık olan turnuvada en az 200 bin Euro'luk ödül veriliyor.
 
HAYRİ ÇETİNKAYA