5 soruda imar barışında yapılan düzenlemeler!

5 soruda imar barışında yapılan düzenlemeler! 5 soruda imar barışında yapılan düzenlemeler!

İmar mevzuatına aykırı yapıları kayıt altına alan imar barışı uygulamasında yeni düzenlemeler yapıldı. İşte 5 soruda imar barışında yapılan düzenlemeler..Mevzuata aykırı yapıların kayıt altına alındığı imar barışında yeni düzenleme yapıldı. Düzenleme kapsamında müracaatlar ve hesaplamalarda değişiklikler yer aldı.

Peki, imar barışında yeni müracaatlar nasıl yapılacak? Yeni düzenlemeye göre hesaplamalar nasıl olacak? Yalan beyan üzerine belge alanlara ne yapılacak? İşte yanıtı;

1- İmar barışında değişiklik ne zaman yapıldı?

İmar barışında değişiklik, "Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar" tebliği ile 20 Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yapıldı.

2- İmar barışında yeni müracaatlar nasıl yapılacak?

Tebliğte yapı kayıt belgesinin müracaatı, bedelinin hesaplanması ve ödenmesi, yapı kayıt belgesi verilen hazineye ait taşınmazların satışı, belge düzenlenmeyecek binalar ile bu belgenin düzenlenmesi aşamasında yalan beyanda bulunanlar hakkında yapılacak işlemlere ilişkin hususlar yer aldı.

Buna göre, yapı kayıt belgesi, ruhsatı veya kullanma izni bulunmayan yapılarda tamamı için yapı kullanma izni olan yapılarda ise ruhsat ve eklerine aykırılık hangi bağımsız bölümde/bölümlerde yapılmış ise o bağımsız bölümler için ayrı ayrı veya yapının tamamı tek bir malike ait ise ve aykırılık bütün bağımsız bölümlerde ise yapının tamamı için düzenlenecek.

3- Yeni düzenlemeye göre hesaplamalar nasıl olacak?

Arsa emlak vergi değeri hesapları, Hazineye ve belediyelere ait taşınmazlar üzerinde inşa edilmiş binalar için yapının oturum alanına karşılık gelen arsa payı, parsel üzerinde birden fazla yapı yer alması durumunda, sadece yapı kayıt belgesi müracaatında bulunulan yapıya isabet eden arsa payı, hisseli taşınmazlarda, yapı malikine ait hisse oranı üzerinden yapılacak.

4- Yeni düzenleme ile belge bedeli alınmayacak yapılar hangileri?

İbadethaneler ile merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin ticari amaçla kullanılmayan yapıları için belge bedeli alınmayacak.

5- Yalan beyan üzerine belge alanlara ne yapılacak?

Uygun olmayan binalar için yapı kayıt belgesinin düzenlendiğinin tespit edilmesi durumunda, belge iptal edilecek ve yalan beyan veren başvuru sahibi hakkında suç duyurusunda bulunulacak.


Yapı Kayıt Belgesi Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 2018!

 

Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com