30 / 03 / 2023

50 yeni özel hastane hizmete giriyor!

 50 yeni özel hastane hizmete giriyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tedavi ücretlerinin arttırılmaması ve hastalardan alınan fark ücretinin kısıtlandırılmasına karşın özel hastaneler harekete geçti...Bu yıl, Türkiye genelinde 50'ye yakın özel hastane hizmete girecek. SGK'dan yıllık 6-7 milyar liralık bütçe alan hastanelerin, fark ücretleri ve özel hizmetlerle yıllık 18 milyar liraya yakın ciro elde etmesi, sektörün her geçen gün büyüdüğünü gözler önüne seriyor. Ülke genelinde 530 özel hastanenin yaklaşık 3'te birinin yani 160'ının İstanbul'da olması ise ayrı bir önem taşıyor. Çünkü önümüzdeki dönemde İstanbul'da ön izin alan 3 bin yatak kapasiteli 30'a yakın hastane açılacak. Yatak kapasitesi bakımından şehirde, Sağlık Bakanlığı hastaneleri ile özeller eşit hale gelecek. Her ikisinin de yatak kapasitesi 16 bin olacak. Mevcut durumda 30 bin yatak kapasitesi bulunan özel sağlık kuruluşlarında 22 bin doktor ve 200 bine yakın sağlık personeli çalışıyor. 2006'da özeldeki yatak kapasitesi toplam 14 binlerdeydi. Türkiye'de kamuyla birlikte toplam bin 500 hastane hizmet veriyor.


Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Sekreteri Cevat Şengül, büyümeyi şöyle değerlendiriyor: "Sektördeki hastaneler, 'büyümezsen ve kendimi geliştirmezsem yaşam hakkım yok' görüşünde. Onun için sağlık kuruluşları büyüyerek hayatta kalmayı başarıyor." Şengül'e göre büyüme bir mecburiyet sonucu gerçekleşiyor. Sektörde ekmek yiyen binlerce insanın durumu da bunu etkiliyor. O insanlar için de büyüme gerçekleşiyor. Şengül, özel hastanelerdeki artışın diğer bir nedeninin de 2013'ün sonunda uygun şartları yerine getirmedikleri takdirde kapanacak olan tıp merkezlerinin hastanelere dönüşmesi olduğunu söylüyor.


Sektördeki büyük gruplar özellikle yeni hastanelerin açılması için büyük paraları gözden çıkarıyor. Bu noktada İstanbul'da özel bir hastane grubu, 5 ameliyathane, 15 yataklı yoğun bakım ve 4 yataklı yenidoğan ünitesi bulunan küçük bir hastanenin ruhsat devrini yaklaşık 3 milyon liraya gerçekleştirdi. En son Medikal Park bünyesindeki Liv Hospital Group, üst gelir grubuna hitap edeceği 4 yeni hastanenin ilkini aralık ayında Ulus'ta açacağını açıkladı. Grup önümüzdeki dönemde  İzmir  ve Ankara'da da yeni hastaneler açacak.


Zaman
Geri Dön