500 yıllık Fetih Çınarları restorasyona alındı!

 500 yıllık Fetih Çınarları restorasyona alındı!

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde İstanbul'un fethinin ardından dikilen çınarlar, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan alınan izinle bakım ve restorasyona alındı...Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde İstanbul'un fethinin ardından dikilen çınarlar, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan alınan izinle restorasyona alındı. 

     Ereğli Belediyesi Park ve Bahçeler Sorumlusu Sezgin Okumuş, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçenin belirli noktalarındaki anıt ağaçların bakım ve restorasyonu için çalışma başlattıklarını söyledi. 

     Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan, geçen yıl 10 anıt ağaçtan 7'sinin bakımı için istediklerini iznin gelmesi ardından çalışmalara başladıklarını ifade eden Okumuş, şöyle konuştu: 

     ''Biz bu çınar ağaçlarının bakım ve restorasyona ihtiyacı olduğunu gördük. 1 yıl önce, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na ağaçların restorasyonuyla ilgili izin için başvurmuştuk. Gerekli izinleri aldıktan sonra İstanbul'da bu işi yapan firmaya ulaştık. Firma yetkilileri olaya duyarlı yaklaştılar ve ağaçların restorasyonu işlemlerine başladık. Teknik anlamda ağaçların zamanla odun dokuları çürümektedir, çürüyen kısımları arkadaşlarımız kesici aletlerle kazıyor. Doğal yollardan çamın damıtılmasıyla çam katranı elde ediliyor. Bu da kazınan yerlere sürülüyor. Bunun amacı da bir daha bu yerlerde mantar ürememesidir. Bu ağaçların yaklaşık 500 yıllık olduğu belirtiliyor. Bu yapılan işlemi bu bölgede ilk kez biz başlattık. İnşallah diğer belediyelere örnek olur.'' 

     Ereğli Belediyesi Başkanlık Danışmanı Raif Tokel de Fatih Sultan Mehmet tarafından resmi olarak dikildiği bilinen çınarların bakımının Türkiye'de ilk kez gerçekleştirildiğini belirterek, ''Literatürde doğal anıt, anıt ağaç olarak tabir edilen bu ağaçlar biyolojik ve kültürel özellikleri açısından kültür varlığı olarak tescil edilmiştir. Karadeniz Ereğli'de 10 tane tescil edilmiş ağaç bulunmaktadır. Şu anda yaşamlarında çok ciddi sıkıntı gördüğümüz ağaçları ele aldık. Bölgede bu ağaçların restorasyon tedavisine yönelik çalışmayı ilk kez Ereğli Belediyesi yapıyor'' diye konuştu. 

     Çınarlardan 7'sinde sıkıntı olduğuna dikkati çeken Tokel, sözlerini şöyle tamamladı: 

     ''Bu ağaçlar, 9 Eylül 1982 tarihinde tescil edilmiş. 1987 yılında bu karar bir daha gözden geçirilmiş. Tescillerinin devamına karar verilmiş. 1987 yılından bu yana da ciddi anlamda bu ağaçlara müdahale yapılmamış. Doğaya ve doğadaki tüm varlıklara saygıyı öne çıkaran Ereğli Belediyesi ve Belediye Başkanı Halil Posbıyık, bu anlamda müdahil oldu. Bu ağaçların tedavisine başlayacağız. Ağaçların ömürleriyle ilgili bir belgeye dayalı yaş belirlenir. Bir de bilimsel bir araştırma vardır. Bu da denta kronolojik denilen bilimsel çalışmadır. Ağaçlar bizim kültürümüzde bir anıdır. Bir şeyin yıl dönümü ve kutlanmasıyla ilgili dikilir. Ağaç sevgisi Anadolu insanının çok eski sevgisine dayalıdır. Bu ağaçların tarihinde de Fetih Çınarları olarak geçiyor. Yapılan araştırmada da Fatih Sultan Mehmet'in Ereğli'yle ilgili çok ciddi ilişkisi olmuştur. Çünkü Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u almadan önce kuşatma evresinde Ereğli'deki su duvarlarındaki bazı blok taşlarını taşıyıp İstanbul'daki Rumeli Hisar'ını yapmıştır. O anlamda da Ereğli'ye nazire olsun diye çınar dikmiştir. Çünkü çınarın tarihsel adı vardır. 'Köklü çınar', 'ulu çınar' diye edebiyata da girmiştir. Bu nedenle bu ağaçlar ulu çınar ya da 'Fetih çınarı' olarak bilinir.'' 


AA