512 ilçede bedelsiz arazi müjdesi!

512 ilçede bedelsiz arazi müjdesi! 512 ilçede bedelsiz arazi müjdesi!

200 bin kişiye iş kapısı açacak olan organize sanayi bölgelerine yönelik bedelsiz arazi tahsisi düzenlemesi 512 ilçeyi kapsıyor. İşte bedelsiz arazi tahsisi detayları...

 

Organize sanayi bölgelerindeki arazilerin bedelsiz olarak yatırımcılara verilmesinin önünü açan düzenlemede  kritik bir değişiklik daha yapıldı.

205 ilçe daha eklendi


Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, Cumhurbaşkanlığı kararı ile geçtiğimiz Mayıs ayında yürürlüğe alınan OSB arazilerinin istihdam şartıyla, tahsisine ilişkin yönetmelikte yer alan bedelsiz kısmına 205 adet ilçe daha eklendi.

512 ilçede araziler bedelsiz


Mayıs'ta yayımlanan kararnamede bedelsiz arazilerin verildiği 5 ve 6. derece kademe gelişmiş ilçelere, 4. kademe gelişmiş ilçeler de eklendi. Son düzenleme ile bedelsiz arazinin verileceği ilçe sayısı da 512'ye çıktı.


178 OSB bulunuyor


Türkiye genelinde 311 adet organize sanayi bölgesi yer alıyor. Son düzenleme ile bedelsiz olarak arazi verilmesinin kararlaştırıldığı 205 ilçenin yer aldığı illerde ise toplam 178 OSB bulunuyor. İllere bakıldığında ise en fazla OSB Bursa,  İzmir  ve Ankara'da yer alıyor. 3 ildeki toplam OSB sayısı ise 30'u aşıyor.

56 ilçe için indirim yok

Yapılan düzenlemede 1. kademede yer alan 56 ilçe için indirim uygulanmazken, 2. kademedeki 173 ilçeye yüzde 60, 3. kademedeki 229 ilçeye de yüzde 80 indirim yapılıyor.

200 bin kişiye iş kapısı açılacak


Organize sanayi bölgelerinde boş parselin tamamının yatırımcılara tahsis edilip, yatırım yapılması halinde yaklaşık 200 bin kişilik ilave istihdam sağlanmasının mümkün olacağı bildiriliyor.

5 bin metrekare için 10 kişi şartı


Yatırımcılar düzenlemeden yararlanabilmek için 5 bin metrekareye kadar olan parseller için en az 10 kişilik, 5 bin metrekareden büyük 10 bin metrekareye kadar olan parseller için en az 20 kişilik, 10 bin metrekareden büyük 20 bin metrekareye kadar olan parseller için en az 30 kişilik ve 20 bin metrekareden büyük parseller için en az 50 kişilik istihdam taahhüt etmesi gerekiyor.

Yatırım yapmayanın arazisi geri alınacak


Yatırımcının belirlenen şartlara uymadığının veya mücbir sebepler hariç öngörülen sürede yatırımı tamamlamadığının tespiti durumunda herhangi bir yargı kararı aranmaksızın parsel tahsisi iptal edilecek.


Bedelsiz OSB arazisi verilecek 4., 5. ve 6. kademe gelişmiş ilçeler;

 

 

OSB'lerde bedelsiz arsa tahsisi istihdama umut olacak!

pus